Američki vojni satovi - vijetnamska i postvijetnamska era
Tekst koji sledi nastao je kao rezultat ličnog interesovanja za istoriju i satove. Za pisanje teksta korišteno je nekoliko izvora, tekstovi su prevedeni u određenoj meri izmenjeni, dopunjeni, dodatno prokomentarisani i obogaćeni fotografijama koje su preuzete. Sam tekst je namenjen ljubiteljima istorije i satova , u ovom slučaju veoma specifičnih satova i podeljen je u dva dela. Prvi koji obrađuje satove korištene u Vijetnamskom ratu i drugi deo koji obrađuje američke vojne satove postvijetnamske ere.Tekst je namenjen široj čitalačkoj populaciji te je stoga i napisan tako da bude razumljiv svakom bez obzira na časovničarsko predznanje.
Vijetnamska era
Satovi korišteni u Vijetnamskom ratu proizvođeni su prema MIL-W-3818B standardu a nedugo zatim i po MIL-W46374 i MIL-W-46374A standardu. O njima je reč u ovom delu teksta.
Standard MIL-W-3818B donet je 17. oktobra 1962 godine. Ovo je kratak ( nepotpun ) pregled standarda u skladu sa kojim su proizvedeni neki od najkvalitetnijih vojnih satova.
• Standard se odnosi na ručni vojni sat čiji mehanizam mora imati 17 rubina , dnevno odstupanje od +,- 30 sekundi i mogućnost zaustavljanja sekundare (tzv. hack function).
• Prema ovom standardu svetleći premaz (lumiscentni premaz) mora biti tritijum ( Hidrogen 3).
• Kada je u pitanju osvetljenje ( luminacija ) sat mora biti čitljiv sa udaljenosti od 12 inča (30,4 cm) +,- 3 inča ( 7,6 cm ).
• Mehanizam mora biti ručni navijač sa 17 rubina i krunicom postavljenom na 3 sata, izvlačenjem krunice zaustavlja se kazaljka za prikaz sekundi.
• Brojčanik je izrađen od materijala koji ne sadrži gvožđe ( nonferrous metal ) , obeležen u skladu sa tehničkim crtežeom i premazan izdržljivim zaštitinim slojem.
• Kazljke- postoje tri kazaljke ( za sate, minute, sekunde ) izrađene u skladu sa tehničkim crtežom.
• Staklo-plastično, bezbojno, bez bilo kakvih primesa koje bi mogle ugroziti čitljivost ( ogrebotine, mehurići...).
• Tačnost ili odstupanje ( accuracy ) – na dnevnom nivou iznosi +,- 30 sekundi na temperaturi od 75 Faranhajta (23,8 °C), +,- 3 °F ,odnosno pri nešto ekstremnijim temperaturama od 125 °F ( 51,6 °C) i 40 °F (4,4 °C) dozvoljeno odstupanje sme da iznosi +,- 60 sekundi.
• Vibracije-sat se izlaže vibracijama amplitude 0,03 inča = 0,762 mm, max 0,06 inča =1,524 mm. Prema ovom testu sat vibrira frekvencijom od 10 do 55 vibracija u sekundi pri čemu se broj vibracija postepeno povećava. Dakle na početku testa sat vibrira 10 vibracija u sekundi i postepeno dostiže maksimum od 55 vibracija u sekundi a potom se postepeno smanjuje broj vibracija na minimalnih 10 vibracija u sekundi. Postepeno povećavanje br vibracija do maksimuma i potom smanjivanje do minimuma traje 1 minut i tako 5 puta. Dakle test traje ukupno 5 minuta. Po završetku testa odstupanja moraju biti u skladu sa unapred definisanim.
• Šok ili otpornost na udar- sat se ispušta sa visine od 4 stope ( 121,92 cm ) na drveni blok, nakon toga ne smeju postojati vidljivi tragovi oštećenja niti odstupanja od unapred definisanih.
• Garancija- ovim standardom definisana je bezuslovna garancija kada je u pitanju tačnost sata u periodu od 2 godine. Ukoliko dođe do vanrednog odstupanja po pitanju tačnosti ili nekih nepredviđenih oštećenja sata, servis je dužan da obavi proizvođač i to o svom trošku.
• Ovim standardom je između ostalog definisan i način kontrole satova. Kada su u pitanju rubini, definisano je da se 1% satova otvori kako bi se proverilo da li poseduju odgovarajući broj rubina (17) i da li su postavljeni na odgovarajuća mesta. Kada je u pitanju luminacija ona se testirau potpunom mraku pri čemu je sat, neposredno pre testiranja, morao biti 8 sati u mraku a osoba koja testira sat morala je pre toga adaptirati oči na mrak.
Tehnički crtež brojčanika, kazaljki i poklopca kućišta
Grupa slika A
Prema mojim saznanjima jedino je Benrus proizvodio satove u skladu sa standardom MIL-W-3818B ( ovaj podatak uzeti sa rezervom).
Benrus, MIL-W-3818B
Grupa slika 0
Bookmarks sajtovi