Sinn 156 je sat koji se više ne proizvodi. Proizvodnja ovog Sinn-ovog modela je prestala 2003 godine, onog trenutka kada su fabrici već ponestale zalihe mehanizma, koji pokreće ovaj sat, legendarne Lemanie 5100. Od 1981, kada je nastala 156-ca, pa do kraja njene proizvodnje, proizvodjene su tri različite verzije ovog sata. Igrom slučaja do mene je došao jedan od ovih satova, pripadnik srednje generacije:
Prva generacija ima dva podbrojčanika i logo neposredno ispod 12 sati.
(slika pozajmljena)
Verovatnije je da ovu prvu generaciju pokreće Lemania 5012, mada se na nekim mestima tvrdi da je u njoj takodje 5100 (kao u drugoj i trećoj generaciji). Druga generacija ima još jedan podbrojčanik 24h na poziciji 12 i logo iznad prozora za dan i datum. Treća generacija ima cifarnik kao druga, ali joj je poklopac ušrafljujući. Kod 1. i 2. generacije nema ušrafljujućeg poklopca, već se deo kućišta u kome je smešten mehanizam drži za ostatak kućišta sa 4 specifična vijka. Malo neobično rešenje, ali nije novo. Preuzeto je sa legendarnog Heuer-a Bundeswehr 1550sg. Sve ovo nije slučajno. Naime, Helmut Sinn, je snabdevao Nemačku vojsku heuer-ovim satovima. Čak se u jednom periodu pojavljuje heuer sa Sinn-ovim logom na brojčaniku (ako se to tako može reći). A kada je došlo vreme da Nemačka vojska bira novi službeni hronograf (1985), Sinn je upravo sa modelom 156 druge generacije učestvovao na konkursu. Otuda na nekim primercima ovog modela ispod logoa sinn stoji MILITARY. Medjutim, Helmutov dizajn nije prošao. Bio je potučen od proverene Nemačke kuće Tutima, modelom tutima military koji je pokretala takodje lemania 5100. Kakav li je Helmut imao osećaj tih dana, s obzirom da je kao pilot u II svetskom ratu vrlo verovatno na ruci nosio tutimu!?
Kako bilo proizvodnja 156-ce je nastavljena s tim da je natpis military sa brojčanika nestao. Krajem njene proizvodnje pojavljuju se još dva skoro identična sata, koja je takodje proizvodio Sinn. Prvo Bell&Ross M1, sat kojem na brojčaniku piše da ga pravi Sinn:
(pozajmljena slika)
A potom i Kobold 323 pilot, koji ima krunicu sa sinn-ovim logom, u svega 20 komada. Na kraju ispade da je možda Kobold i najbolje prošao, jer je ovaj njegov model vrlo tražen.
Sat koji je kod mene nije iz ove istorijske zavrzlame, nema natpis military. Ima crni cifarnik sa tricijumskim oznakama za sate koje su požutele od starosti i originalne kazaljke takodje premazane tricijumom.
Kućiše je prečnika 43mm, a debelo je 15,5 i krasi ga aluminijumski u crno farbani dvosmerni bazel. Staklo mu je akrilno i izdignuto je iznad bazela.
Krunica sa sinnovim potpisom je ušrafljujuća i obezbedjuje dodatnu vodootpornost za koju na satu nema podataka kolika je, ali podaci sa neta kažu da je 100m.
Inače ideja 4 specifična vijka je tu da se staklo može lako skinuti i zameniti, naravno ako imate rezervno:
Ja sam moje morao polirati.
Narukvica na mom satu je originalna čelična sa potpisanom kopčom:
Jedan od najlepših detalja ovog sata je minutna kazaljka hronografa ofarbana u narandžasto:
To je svakako najkarakterističniji detalj Lemanie 5100, mehanizma sa 17 rubina, koji radi na 28800 vibracija i čuje se sa pola metra, mehanizma koji je sposoban da izdrži svakakve udarce i potrese, mehanizma koji je pravljen da radi i traje!
Bookmarks sajtovi