Zaboravio sam da spomenem još jednog nemačkog proizvođača, a to je Junkers. I za ovaj sat imam reči hvale, ali me kod proizvođača užasno nerviraju dve stvari - u satu se nalazi ruski mehanizam 3133, dok na ciferu piše 'Made in Germany', što je veoma rastegljiv pojam. Druga stavka je sajt proizvođača, tj. kriminalno urađen prevod na engleski. Pošto ne verujem da Junkers kuburi sa novcem, mogli su da plate nekom profesionalnom prevodiocu da im uradi tekst, a ne nekom gladnom studentu koji se jedva provukao kroz prvu godinu.
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
Meni su dragi ali malo monotoni...ono što bih želeo uglavnom je nedostižno. Evo fin pregled Nemaca: German Watches / Deutsche mechanische Armbanduhren
"Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life
Nekako mi se čini da od klasičnih pilotskih koje proizvode manje kompanije, čini mi se da odskaču Tutima, Hanhar, Laco i Stowa. O high end proizvođačima ne treba trošiti reči, meni su možda A.LS i Gs možda i sam vrh.
"Well, it's nothing very special. Uh, try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations...."- Monty Python's The Meaning of Life
"Made in Germany" brend je potekao od namernog oznacavanja nemacke robe posle II svetskog rata od strane Ujedinjenog kraljevstva da bi potrosaci manje kupovali doticnu robu. Nemci su u tome videli sansu i izborili da "Made in Germany" postane sinonim za kvalitet i pouzdanost.
Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!
Ne bih da na ovoj temi ispadnem baksuz, ali oznaka 'Made in Germany' datira iz 19. veka. Evo jednog linka koji to potvrđuje, ali to je ipak samo Wikipedia: Made in Germany - Wikipedia, the free encyclopedia
Što se tiče pomenute oznake, mislim da se kod satova debelo zloupotrebljava. Ako je u satu švajcarski ili (u slučaju junkersa) ruski mehanizam, dobijamo samo nemačko pakovanje, a ko zna odakle potiču kaiš/narukvica, staklo, krunica i još ponešto. Nemci su kod mnogih proizvoda samo koristili šrafciger. Evo jednog linka koji govori o definiciji zemlje porekla: Country of origin - Wikipedia, the free encyclopedia
Ma koliko da su ovi, ali i mnogi drugi satovi ili proizvodi označeni sa Made in X, Y ili Z, i ma koliko da su dobri, na delu je potpuno zakonito obmanjivanje kupca. Nekada je bilo proizvoda na kojima je lepo pisalo Assembled in (sledi naziv zemlje), ali odavno ih nisam video. Čak su i ručni satovi koje je pravila zemunska INSA u saradnji sa Lučom imali oznaku da su sklopljeni ovde, ali ne i napravljeni.
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
Slažem se oko obmanjivanja proizvođača - ali donekle samo. Razlog ovome jeste to da makar i sve komponente dolazile od 3rd party dobavljača - ceo sastavljen proizvod, sa izvršenom završnom kontrolom kvaliteta dolazi od nemačke firme. Bez ozbiljne kontrole i završne kontrole pogotovo, proizvod je ništa.
Naravno, donošenje preciznije i bolje regulative bi sigurno bilo povoljnije po kupce proizvoda.
Nemam ništa protiv da je kućište sata koji nosim "Made in Tunguzija", mehanizam "Made in Zanzibar", kaiš od marsupilamija napravljen u Turkmenistanu sve dokle je kvalitet koji očekujem za novce koji sam dao povoljan.
Smatram da bi uvođenje brenda "Made in Banana republic" pospešilo izvoz zemalja trećeg sveta.
Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!
"made in germany" , kao i "germany quality" danas možemo naći na gomili alata koji nisu prošli pored nemačke, što električnih, što običnih, kao i gomilu bele tehnike koja radi par meseci. Postoje firme koje nemaju proizvodnju, koje rade samo kontrolu kvaliteta, a na ambalažu pored svog imena kače i to "made in germany". da ne spominjem crnu listu proizvodjača, koja je puna "made in germany" firmi...
Malo je diskutabilan i kao što reče Neša, čini mi se, rastegljiv pojam...
edit: Dok je "swiss made" zakonom regulisan, ja zaista ne znam šta "made in Ger" označava, osim marketingškog trika
kinesko kuciste + swiss mehanizam = mede in germany
nemacko kuciste + swiss mehanizam = -II-
kinesko kuciste + ruski mehanizam = -II-
kinesko kuciste + kineski mehanizam = -II- (npr Grof Monte Kako Već)
Poslednja ispravka: 23jewels (28.1.2013. u 23:06)
Naravno da ima mnogo onih koji to zloupotrebljavaju i koji su na crnoj listi(s razlogom), ali to verovatno nisu satovi koje bi neko od nas kupio.
Ono sto je bitno je da nemci imaju proizvodjace, koji zaista zasluzuju "made in Germany", oni drugi manje-vise nisu ni bitni.
"I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna
Meni jedan Sinn, ne mora jedan, može i tri četri komada. Sve što mi je potrebno od sata a da dolazi iz pomenute zemlje imam u Sinn-u.
Doduše i neka Tutima sa Lemaniom bila bi dobrodošla.
Poslednja ispravka: skydrummer (28.1.2013. u 23:16)
Bookmarks sajtovi