Uh, šta da ti kažem?
Ako se sećaš pesme Rasputin, koju je izvodio Boney M, poslednji stih glasi: „Oh, those Russians!" Mislim da se stih može primeniti i ovde
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
I na kraju kao tačku na i dodamo Poljot Internacional sa adresomHanauer Str. 25, ALZENAU 63755 Deutschland da bi se sve dodatno zakuvalo, jer kad god se nemci umešaju u neku rusku ujidurmu zatrse se ceo svet (šta bi danas bilo sa komunizmom da nije bilo Lenjina inače nemačkog državljanina)Šalu na stranu oni su još 1994 osnovali firmu kada je Poljot u Rusiji davao poslednje znake života. Za vreme pravnog vakuma i nesređene situacije u Rusiji oko Piljota izdavali su se za legitimnog sukcesora.
Šerloku ni Poaro nebi mogao da pomogne ovde
Hvala Neši na ovom kvalitetnom i zanimljivom istorijatu Poljota.
Nego, ja bih još malo zakomplikovao priču.
Naime, interesujući se za nemački brend Tutima i njihovu istoriju naišao sam i na podatke koji se tiču Poljota.U Nemačkom, čuvenom gradu Glashutte je krajem 1926. godine, pod vodjstvom dr.Ernsta Kurtza, pokrenut konglomerat UROFA-UFAG. Kao jedan od vodećih brendova ovog konglomerata osnovana je i Tutima. Urofa je, vodjena entuzijazmom Kurtza, relativno brzo razvila čitavu seriju mehanizama za ručne satove. Kruna njihovog rada je visoko sofisticirani kalibar 59 razvijen krajem tridesetih koji je ugradjivan u najpoznatiji Tutimin sat Flieger Chronograph.
Do kraja 1945. proizvedeno je oko 30 hiljada komada ovog hronografa. Inače ovo je bio jedan od službenih satova luftwaffe-a. Po završetku rata na scenu stupaju sovjeti. Kompletne linije UROFE zajedno sa svim delovima satova koje su zatekli u fabrici sovjeti sele u 1MČZ. Pretpostavljajući šta će se desiti Nemci su nešto i sklonili na sigurno, no, Sovjeti su bez sumnje dobili kvalitetne mašine i gomilu delova. Tih godina 1MČZ je, izmedju ostalih, proizvodio i svoju verziju flieger hronografa koja se i dan danas radi.
današnja verzija je, naravno, sa 3133 mehanizmom. Posleratne verzije su s početka nosile kalibar urofa 59, a bilo je i hibridnih varijanti, gde su Sovjeti nešto malo preradjivali na mehanizmu i stavljali svoju oznaku. Neke od varijanti ovog sata su danas dosta redje od originalnog Tutiminog hronografa i samim tim trazenije i cenjenije kod kolekcionara. Npr. verzija sa belim cifarnikom:
Evo i slike kako izgleda ruska verzija mehanizma:
Jasno se vidi 1MČZ oznaka na mehanizmu.
Kako god, dosta toga se dešavalo tokom nastajanja Poljota, a izgleda da se vrlo malo zna.
Sve slike su preuzete sa neta, a jedan od dobrih sajteva koji se, izmedju ostalog, bavi i ovom temom je Welcome to USSR Time!.
Poslednja ispravka: Mister No (20.2.2012. u 0:41)
Sinn
Seiko
"...i kako je do neprepoznavanja dovedena suština prevare" Štulić
Mislim da je Poljot 2414 A.
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
Bookmarks sajtovi