Poljot Strela 3017
( istorija, zanimljivosti, reizdanja )
Uvod
Tekst koji sledi nastao je kao rezultat velikog ličnog interesovanja za istoriju, mehaničke satove, starovremenske satove, hronografe, u ovom slučaju i sovjetske - ruske satove. Za pisanje teksta korišteno je mnogo izvora. Tekstovi su prevedeni, izmenjeni, dopunjeni, dodatno prokomentarisani i obogaćeni velikim brojem fotografija. Tekstovi donekle slične tematike postoje na Internetu ali ne ovakve koncepcije i obima. Cilj teksta je ne samo da pruži uvid u satove sa mehanizmom 3017 i njihovu istoriju , nego i u mehanizme koji su prethodili mehanizmu 3017 . Takođe tekst pruža delimičan uvid u rane početke sovjetske kosmonautike sa kojom su 3017 hronografi neraskidivo vezani.
Da bi se stekao uvid u sovjetske hronografe , pre nego što bude reči o satovima sa hronograf mehanizmom 3017, biće reči o mehanizmima koji su prethodili mehanizmu 3017.
Sve je počelo sa mehanizmom Tip 1 ili Type 1 . Godine 1930. kada je osnovana Prva državna fabrika satova-1ГЧЗ, kupljene su mašine i oprema američkog proizvođača satova Dueber -Hampden čiji je Tip 1 mehanizam. Mehanizam je masovno proizvođen, posebno 30-tih i 40-tih godina prošlog veka i u svoje satove ugrađivali su ga gotovo svi sovjetski proizvođači satova , otuda se na mehanizmu Tip 1 mogu naći i potpisi drugih sovjetskih proizvođača satova, mada je najčešće potpisan sa 1ГЧЗ. Zlatoust fabrika satova koja je nastala na opremi 1ГЧЗ je vrlo verovatno proizvodila Tip 1 mehanizam. Ono što je bitno za ovaj tekst jeste da se ovaj mehanizam može sresti i sa hronograf komplikacijom. Takvi satovi su retki ali ih ima. Takođe ovaj mehanizam je modifikovan i za ručne štoperice.
Napomena: Na fotografijama možemo videti džepni sat sa modifikovanim Tip 1 mehanizmom tj. pridodatom hronograf komplikacijom . Za takve satove je karakteristično da se minutna kazaljka hronografa okreće u suprotnom smeru od kazaljke na satu. Na poslednjim fotografijama možemo videti i ručnu štopericu sa modifikovanim Tip 1 mehanizmom.
Grupa slika 1
Sledeći mehanizam sa hronograf komplikacijom čiju su proizvodnju sovjeti usvojili jeste Valjoux 61. Mehanizam je proizvodila Prva državna fabrika satova-1ГЧЗ a proizvodnja je trajala od 1938. godine do 1941. godine. Mehanizam ima 17 rubina, 18000 vns i nema zaštitu od udara. Valjoux 61 bio je namenjen džepnim satovima a sovjeti su ga najčešće ugrađivali u ručne satove čija su kućišta zapravo prepravljena kućišta džepnih satova. Kod ovog mehanizma pored krunice postoji samo jedan taster ( u okviru krunice ) i preko njega se vrši pokretanje , zaustavljanje i resetovanje hronografa.
Napomena: Na fotografijama možemo videti mehanizam Valjoux 61 i dva praktično identična sata proizvođača 1ГЧЗ ( razlika je jedino u dizajnu kazaljki ) a takođe na poslednjoj fotografiji možemo videti i Valjoux 61 ugrađen u Heuer Leonidas džepni sat.
Grupa slika 2
Sledeći mehanizam koji je nezaobilazan u sovjetskoj horologiji jeste mehanizam Tip 59. Taj mehanizam je zapravo Urofa 59 koji je ugrađivan u Tutima pilotske hronografe. Za potrebe nemačkog vojnog vazduhoplovstva Tutima je u svojoj fabrici u mestu Glashütte 1941. godine otpočela proizvodnju satova sa ovim mehanizmom. Po završetku Drugog svetskog rata Nemačka je podeljena na dve interesne zone, savezničku i sovjetsku . Tutima i njena fabrika nalazile su se u istočnoj ( sovjetskoj ) zoni. Kao deo ratne odštete sovjeti su u Moskvu preneli mašine, alate i određenu količinu delova mehanizama ovog proizvođača satova. Sve je to preneto u Prvu moskovsku fabriku satova- Kirov- 1 MЧЗ ( bivša Prva državna fabrika satova- Kirov a budući Poljot ). Prema prikupljenim podacima, godine 1947. iz 1MЧЗ izlaze prvi satovi sa ovim mehanizmom. Ti prvi mehanizmi sklopljeni su od zaplenjenih nemačkih delova tako da nisu potpisani sa 1MЧЗ. Brojčanik je potpisan sa 1MЧЗ-Kirova i kućišta su bila sovjetska. Tek 1949. godine počinje proizvodnja mehanizma Tip 59 od delova koji su u celosti proizvedeni u 1MЧЗ-Kirova. Mehanizam Tip 59 ugrađivan je i u džepne satove namenjene mornarici. Inače mehanizam poseduje tzv. fly-back funkciju.
Na fotografijama su prikazana dva sata i možemo videti rusku verziju hronografa sa Tip 59 mehanizmom taj mehanizam je potpisan sa 1MЧЗ. Obratiti pažnju da jedan mehanizam nije potpisan ( nemački delovi ).
Grupa slika 3
Na ovim fotografijama vidimo orginalni nemački sat Tutima sa Urofa 59 mehanizmom.
Grupa slika 4
Sledi hronograf mehanizam ЧК-28 ( eng. ChK-28 ). Proizvodnja ovog mehanizma počela je 1952. godine u Drugoj moskovskoj fabrici satova- 2МЧЗ ( bivša Druga državna fabrika satova a buduća Slava ). Ovaj mehanizam je izveden iz mehanizma ЧК-6 (uzeti sa rezervom ) koji je ugrađivan u džepne satove. Prema rečima Mark Gordon-a , mehanizam ЧК-28 je najverovatnije čist sovjetski dizajn. Mehanizam ЧК-28 ima 19 rubina, 18000 vns i oko 30 sati rezervu snage, prečnik mehanizma je 36 mm a visina 8,4 mm. Satove sa ovim mehanizmom lako je prepoznati po asimetrično postavljenom tridesetominutnom podbrojčaniku hronografa. Prema prikupljenim podacima ,1957. godine proizvodnja ovog mehanizma seli se iz 2МЧЗ u Čeljabinsk fabriku satova (Челябинский часовой завод “Молния” ). Godine 1959. proizvodnja ЧК-28 prestaje.
Tehničke karakteristike:
· Mehanizam: ЧК-28
· Dimenzije kućišta: 51 mm x 15 mm ( š x v ), prečnik brojčanika 44 mm
· Taster pored krunice služi za startovanje, zaustavljanje i resetovanje štoperice
Grupa slika 5
Bookmarks sajtovi