Malo sam kopao po ruskim sajtovima i našao veoma malo podataka. Ako su podaci tačni, ovi satovi su se pravili otprilike 1950-1960 (slični primerci), a slon navodno simbolizuje prijateljstvo SSSR-a i Indije, a unutra je neki prost mehanizam od 11 rubina. Proizvođač je II fabrika satova (Вторый часовой завод). Ako nađem nešto konkretno, javljam.
Poslednja ispravka: Neša (27.6.2014. u 1:17)
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
Sat je od proizvodjaca Чистопольского Часового Завода Дружба sadasnji vostok
Bravo Dzidzi i Neso, odlicno! Hvala.
Poslednja ispravka: NickH (27.6.2014. u 0:47)
Možda nešto pomognem. Slažem se sa Nešom. U pitanju je Slava ( Druga državna fabrika satova, kasnije Druga moskovska fabrika satova tj. Второй Московский часовой завод- 2MЧЗ a kasnije poznata i kao Slava ). Na dnu brojčaniku je logo Druge moskovske fabrike satova ( stilizovana M2 ).
Sat je, kao što reče Neša, verovatno iz 50-tih, 60-tih. Šta slon predstavlja, ne znam.
Mehanizam, uzeti sa malom dozom rezerve ( obzirom da nema fotografije ) jeste Slava 5671. Vrlo često je ugrađivan u ono što bi stranci rekli "travel clock" ili "travel alarm clock" tj. satovi koji se mogu preklopiti , staviti u kutijicu pa u džep ali meh. 5671 ugrađivan je i u stone satove.
Nekoliko fotki.
Obratiti pažnju na logo i datum proizvodnje. Logo kaže Ч2З odnosno Drugi časovničarski zavod, datum-četvrti kvartal 1957. godine. Drugim rečima NickH ako tvoj primerak ima taj mehanizam, sat može biti veoma star ali to ćeš lako videti kada otvoriš sat.
Još jedna fotka mehanizma , logo je malo drugačiji , stilizovano M2 ali suština je ista i mehanizam je malo mlađi. Inače vidi se tip sata ( travel alarm clock ) u koje je vrlo često ugrađivan ovaj mehanizam.
Za kraj jedan stoni sat sa pomenutim mehanizmom:
Ne znam NickH da li tvoj sat ima natpis 1 klasa ( 1-кл ) или 2 klasa na poklopcu sata, ako ima evo objašnjenja i za to A folding travel alarm clock from 1951 with a fascinating story
E sad, pitanje svih pitanja jeste, da li tvoj sat ima meh. 5671 odnosno da li može neka fotka mehanizma ?
e ovo je za svako poštovanje, svaka vam cast
Odlično zaista!
Što se tiče GOST standarda i klase 1 i 2 satova, evo izvoda iz standarda sa WUS koji je Sky linkovao...
Da bi sat bio kategorisan u prvu klasu, mora da ima dnevna odstupanja od +/-1.5 minuta, preciznost podešavanja alarma od +/-3 minuta, lever escapement, "kapsuliranu" glavnu oprugu, centralnu kazaljku za alarm, oprugu balansa napravljenu od elinvara i ne manje od 7 rubina.
Druga klasa zahteva dnevno odstupanje od +/-2.5 min, odstupanje preciznosti alarma za +/-5 min., pin pallet escapement, "kapsuliranu" ili otvorenu glavnu oprugu, centralnu ili pomerenu kazaljku alarma, oprugu balansa izrađenu od bronze ili elinvara. Mehanizam može biti i bez rubina.
Elinvar je legura patentirana od strane švajcarskog fizičara i dobitnika Nobelove nagrade, E. Guillaume-a.
Elinvar se dobija legiranjem čelika niklom. Modul elastičnosti ove legure se ne menja značajno sa temperaturom. Ime legure je izvedeno iz elasticité invariable (nepromenljiva elastičnost). Legura je napravljena u devedesetim godinama 19. veka. Charles Édouard Guillaume, je takođe kreirao leguru Invar, koja se takođe sastoji od nikla i gvožđa i ima vrlo malu zavisnost širenja od temperature. Guillaume je dobio Nobelovu nagradu 1920. godine za svoja otkrića koja su umnogome doprinela razvoju naučnih instrumenata za precizna merenja.
Elinvar se sastoji od 59% gvožđa, 36% nikla i 5% hroma. Skoro da uopšte nema feromagnetna svojstva i otporna je na koroziju.(dodatak hroma)
Najčešća primena Elinvara je u oprugama nemirnice u mehaničkim satovima i meračima vremena. Primenom ove legure je izbegnuta zavisnost perioda oscilacije od temperature, što je ujedno bio i glavni razlog nepreciznosti merenja vremena. Na ovaj način je postignuta temperaturna kompenzacija u mehaničkim satovima.
Mislim da će ovo pomoći kolegama koje više vole naš jezik 8)
Poslednja ispravka: DrAgod (28.6.2014. u 12:31)
Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!
DRUGA MOSKOVSKA FABRIKA SATOVA (APRIL 2010 GOD.)
Na žalost, i ova kompanija nije uspela da izbegne svoju sudbinu. Nedaleko od ove fabrike radi moj prijatelj, koji je rekao da je u dvorištu Druge Moskovske Fabrike Satova "Slava", koja se nalazi na lenjingadskom bulevaru sve u fazi raspada. Ovaj put nisam mogao da ne odem i uslikam ostatke, veliki poduhvat. Kada sam otisao na lice mesta, pred očima su mi se ukazali ostaci industrijskih i poslovnih objekata. Na fabričkom zemljištu su skeleti zgrada, leže gomile polomljenih cigli. Nema proizvodne opreme, nestala je. U jednoj od zgrada pronašao sam delove satova koji nikada nisu ugledali svetlost dana. Na zidu jedne od zgrada našao sam poster filma sa Švarcenegerom, Commando. Isti poster visi u mojoj sobi. Nekada je u fabrici radila prodavnica gde mi je otac kupio moj prvi sat.
Koliko sam mogao utvrditi, fabriku (odnosno ono što je ostalo od nje) su kupili Kinezi i na njenoj teritoriji planiraju da izgrade još jedan poslovni centar, tako "neophodan" gradu, više trgovine-zabave.. To je razumljivo - lakše je dobiti novac od iznajmljivanja nego uložiti u proizvodnju.
Preuzeto sa:
Второй московский часовой завод Слава
Poslednja ispravka: mistrall (23.5.2016. u 1:47)
"Raduj se, mladiću, za mladosti svoje, i neka se veseli srce tvoje dok si mlad, i hodi kuda te srce tvoje vodi i kuda oči tvoje gledaju; ali znaj da će te za sve to Bog izvesti na sud"
Bookmarks sajtovi