Ovaj tekst se može smatrati nastavkom onoga što sam napisao o Poljotu, ali sada ćemo ovu robnu marku gledati iz drugačije perspektive. Naime, poznato je da je ruska časovničarska industrija doživela mnoge turbulencije, a naročito u poslednjih dvadesetak godina, a ovde želim da ukažem na to šta je nastalo od resursa Prve moskovske fabrike satova (1МЧЗ, Первый Московский Часовой Завод), odakle je i poteklo ime Poljot. Prilikom nabrajanja kompanija navodiću i njihove zvanične nazive, najčešće ruske, kao i njihove internet adrese, pa će čitaoci ovog teksta moći da steknu jasniji uvid u celu problematiku. Svi podaci su preuzeti sa zvaničnih prezentacija, osim ukoliko nije drugačije naznačeno.
Naziv: Торговый Дом„Полёт“ (Trgovinsko preduzeće „Poljot“)
Internet adresa: Интернет магазин часов, женские мужские часы, наручные часы москва
Ovaj proizvođač vezuje svoj nastanak za 1. februar 2002. godine, a navodi i podatak da je nastao iz redova zaposlenih Prve moskovske fabrike satova (1МЧЗ) tako što su zaposleni počeli da spašavaju i otkupljuju zapuštene resurse. U želji da sačuvaju ruski duh, počeli su da prodaju satove pod imenom „Русское Время 1930“. Godina koja je u nazivu predstavlja simbol početka Prve moskovske fabrike satova, tj. godinu kada su postavljeni njeni temelji. Na slikama koje slede možete videti nekoliko modela sa ovim imenom:
Iste godine pojavljuju se i satovi savremenog dizajna pod nazivom Ranger, a među njima je bilo kako mehaničkih, tako i kvarcnih satova.
Nedugo posle Rangera, javlja se i nešto za pripadnice lepšeg pola – Charm. Kao što se vidi na slikama, Charm je pratio želje tržišta i ponudio ono što i danas može biti aktuelno.
Konačno, pojavljuju se i sportski modeli poznati kao Pilot Time.
Mehanizmi koje ugrađuje ovaj proizvođač su različitog porekla, pa među njima ima tradicionalno ruskih sa oznakom Poljot, ali se među njima mogu naći i oni koji su danas veoma zastupljeni – ETA, Miyota i Seiko. Zanimljivo je primetiti da se naziv Poljot održao jedino u nazivu internet prezentacije.
Naziv: Полёт-Хронос (Poljot Hronos)
Internet adresa: Часовой завод ПОЛЕТ - производство механических часов ПОЛЕТ, классические часы Полет с символикой, производство часов, ЧАСЫ МЕХАНИЧЕСКИ
Ova fabrika datira iz 1997. godine, a takođe je nastala izdvajanjem iz Prve moskovske fabrike satova i preuzimanjem nekih radionica i zaposlenih. Mehanizmi koji se ugrađuju u satove su takođe mešovitog porekla – ima onih sa oznakom Poljot, ali se koriste i švajcarska Ronda i japanska Miyota. Asortiman proizvoda je relativno širok – Poljot Hronos proizvodi klasične muške i ženske satove, ima i posebnu kolekciju Президент (rus. президент – predsednik), zatim džepne i kaminske satove, kao i pomorske satove. U nastavku možete videti nekoliko slika njihovih modela.
Osim ovih satova, fabrika izrađuje i satove sa logotipom, kao i kutije i kaiševe. Na satovima se mogu videti različiti natpisi, ali mnogi ne sadrže nikakav podatak o proizvođaču.
Od 2010. godine postoji i još jedna robna marka, a to je Полет-Стиль. Pošto je očigledno bilo problema oko upotrebe imena, latinična verzija je Polet Style, a ne Poljot, što je nekada bio slučaj.
Naziv: Полётклассика (Poljot klasika)
Internet adresa: Бизнес подарки от часовой компании "Полет Классика" - лидера по производству часов и сувениров с корпоративной символикой
Poljot klasika uz ime obično navodi i „часы с символикой“ (satovi koji imaju simboliku), a što im je i glavna reč u nazivu internet prezentacije. Simbolika se uglavnom ogleda u tome što imaju neki ruski element, npr. zastavu, grb i slično. Na adresi proizvođača nema mnogo podataka o osnivanju, osim da datira iz 1994. godine, da takođe potiče od Prve moskovske fabrike satova, da ima sopstvenu proizvodnju i da je osnivač nekadašnji glavni konstruktor Poljota. Mehanizmi su ruski (3133, Okean), japanski (Miyota) ili švajcarski (ETA, Ronda). I ovaj proizvođač često izostavlja natpise sa satova, a satovi se odlikuju elegantnim dizajnom. Ipak, mogu se izdvojiti satovi Senator, koji su zapravo robna marka. Osim običnih satova, među modelima se mogu naći i oni od zlata, džepni i zidni, a postoji i asortiman dodatne opreme.
Na prezentaciji postoji i poseban link za satove Denissov, koje ću predstaviti skraćeno.
Naziv: Denissov
Internet adresa: DENISSOV - часовая компания
Ove satove predstavio je Zare, a njegov tekst je na sledećem linku: Denissov
Na forumu su opisana još dva proizvođača, pa ću u nastavku dati samo linkove.
Naziv: Часовой завод Мактайм
Internet adresa: Часовой завод Мактайм | интернет-магазин | Бизнес
O ovom proizvođaču pisao je Popovac 76, a tekst se nalazi na sledećem linku: Kako se kalio Poljot - kratak istorijat
Naziv: Lегенда – Золотое время
Internet adresa: LEGENDA - Часы, Ювелирные Украшения, Аксессуары
Posvetio sam jedan tekst ovom proizvođaču, a nalazi se na sledećem linku: Satovi Lегенда – Золотое время /Zolotoe vremya/
Možda bi na kraju teksta trebalo da kažem i zbog čega nisam spomenuo Volmax, odnosno njihov Aviator, iako i oni imaju isto poreklo. Naime, ovo je postala velika kompanija i teško je staviti je u ovako kratak prikaz, a podatke bi trebalo sakupiti iz više izvora. U ovom trenutku osećam da ne mogu da dam svoj maksimum pišući o Volmaxu, pa će se odgovarajući tekst pojaviti kasnije, bilo da ga napišem ja, bilo neko drugi od forumaša.
Konačno, da bi ovaj tekst bio shvaćen kao celina, podaci o Prvoj moskovskoj fabrici satova i o Poljotu mogu se načći u još jednom tekstu:
Poljot - zlatno doba [1960-1990]
Bookmarks sajtovi