Puno hvala skydrummer!
Zbilja bi mi bilo drago da ti ili netko od drugih članova napiše ponešto na ovu temu...ili dopuni moje objave. Samo naprijed momci!
Puno hvala skydrummer!
Zbilja bi mi bilo drago da ti ili netko od drugih članova napiše ponešto na ovu temu...ili dopuni moje objave. Samo naprijed momci!
Mislim da bi bilo u redu da se ovdje nešto kaže i o nježnijoj strani sovjetske - ruske horologije. Za taj dio je očigledno između ostalih bila zadužena tvornica satova Uglich i njihov brend Chaika.
Ova tvornica je po dostupnim podacima od 1964 do 1968 godine proizvodila i najmanji sovjetski - ruski satni mehanizam Chaika 1200 s nevjerojatnim dimenzijama 9 x 13 milimetara.
Ovako male dimenzije mehanizma omogućavale su naravno i izradu vrlo malih i elegantnih ženskih satova.
Nisam uspio naći podatak o broju proizvedenih primjeraka, ali po raznim forumima vidim da vrlo ozbiljni kolekcionari žale što nemaju ovaj sat u svojim kolekcijama.
Razmišljajući o rijetkim ruskim satovima sjetio sam se jednog koji je toliko rijedak da sam jedva našao njegove slike. Spada u kategoriju koju kolekcionari nazivaju „duhovi“ tj. satovi o kojima se priča a nitko ih nije imao priliku vidjeti uživo. NII Chasprom space watch je razvijen početkom 60-ih u elitnom sovjetskom horološkom institutu NII (НАУЧНО ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИЙ ИНСТИТУТ) Chasprom. Radi se o elektroničkom ili elektromehaničkom satu koji je razvijen za potrebe sovjetskog svemirskog programa.
Po dostupnim podacima proizvedeno je samo 29 komada i pouzdano se zna da su po jedan primjerak nosili Pavel Belyaev u misiji Voskhod 2 i Yuri Artyukhin u misiji Salyut 3.
Jedan primjerak ovog sata prodan je 1993. g. na aukciji Sotheby's u New Yorku za 5750 dolara.
Zanimljivo je da se kasnije pojavilo „reizdanje“ koje naravno nema previše veze sa originalom jer ga pokreće Vostokov 2431 mehanizam.
Razmišljam koliko danas vrijedi jedan primjerak ovog sata.
Poslednja ispravka: jure17 (3.12.2018. u 0:02)
Razmišljajući o najrjeđim ruskim satovima, na pamet mi pade jedan mehanizam koji na žalost nikad nije ugrađen u neki ruski sat. Radi se o Poljotu 30644 koji je trebao biti prvi ruski automatski kronograf.
Prema dostupnim podacima rad na razvoju automatskog kronografa započeo je u Prvoj moskovskoj tvornici satova još 80-ih godina i tehnička dokumentacija je bila gotova do 1991. g. no politička gibanja u SSSR zaustavila su rad na razvoju ovog mehanizma.
Međutm, kada je Maktime kupio strojeve i tehničku dokumentaciju Poljota za proizvodnju mehanizma 3133, pronađena je i zametnuta tehnička dokumentacija za proizvodnju mehanizma 30644.
Koliko je poznato, 2008. ili 2009. proizvedeno je 50 primjeraka ovog mehanizma, no daljnje testiranje i razvoj su obustavljeni zbog financijskih teškoća u koje je kasnije upao Maktime.
Mehanizam 30644 je bio potpuno različit od 3133, radio je na frekvenciji od 28 800, imao indikatore datuma i dana u tjednu i po projekcijama je trebao koštati 30-50 % cijene mehanizma ETA 7750.
Tko zna, možda jednom ipak, netko…
Uvijek sam sa simpatijama gledao na 2. moskovsku tvornicu satova i na njihove satove „Slava“. Možda zato što su uvijek bili drugi i rasli u sjeni velikog brata „Poljota“ ( 1. MČZ) na njih se nije toliko obraćala pažnja.
Mnogi zaboravljaju da su skromne „Slave“ dale priličan doprinos sovjetskoj-ruskoj horologiji. Npr. to je jedina ruska tvornica satova koja je proizvodila mehanizme sa dvije pogonske opruge – bubnja., da ne govorim o Slavi tranzistor itd.
Osim toga moje simpatije su stekli zbog svoje inovativnosti i iskrene želje da skromnim sredstvima naprave zanimljive satove. Tako je na osnovi skromnog mehanizma 1600/1601 koji je izvorno služio za ženske satove nastao jedan od po meni najljepših ruskih dress satova Slava slim.
Ispričavam se na podužem uvodu, ali eto obuzele me emocije
A inovativnost Slavinih konstruktora vidi se i kod vrlo zanimljivog i rijetkog Slava dual time ili Slava railroad sata. Ljudi su jednostavno sparili dva mehanizma 1600/1601 i napravili sat koji paralelno i neovisno pokazuje dvije vremenske zone.
Nastao je vrlo zanimljiv i rijedak sat koji postiže zavidne cijene na Ebay-u
a o interesu kolekcionara za njega govori i činjenica da se njegovim renoviranjem bave vrlo poznate urarske radionice.
Slava dual time zone watch dial ~ About watches
Poslednja ispravka: jure17 (17.2.2019. u 0:21)
Hvala svima. Puno ti hvala Zagor!
Kad smo već spominjali "Slavu" tj. 2. moskovsku tvornicu satova pada mi na pamet i još jedan njihov sat... Slava Sadko.
Dakle osim osim Slava Amphibie, 2. moskovska tvornica satova proizvodila je još jedan diver.
Radilo se o satu zanimljive ( i nepotpune) "bullhead" konfiguracije pod nazivom "SLAVA SADKO".
Nisam uspio pronaći podatak o broju proizvedenih satova, ali očigledno ta cifra nije velika. Upravo zbog toga ovaj je sat postao predmet želja mnogih kolekcionara i za njegove primjerke se traže nevjerovatni iznosi.
O ukusima ne treba raspravljati... , a o zainteresiranosti za ovaj sat govori i činjenica da se horološka javnost oduševila s projektom izrade njegovog reizdanja... https://forums.watchuseek.com/f10/ev...t-4799485.html
Jedan mali update u odnosu na Slavu Sadko.
Izgleda da se Druga moskovska tvornica satova, tj "Slava" probudila. Na svojim stranicama https://slava.su/en/tv nudi na prodaju reizdanje Slave "televizor", poznate kao i "tenk" Doduše po paprenih 810 Eura u prednarudžbi.
A na svojoj Facebook stranici:
https://www.facebook.com/slavawatch/...type=3&theater
najavljuje izlazak reizdanja Slave Sadko
Vidim da će Slava Sadko imati i ventil za helij U oba sata su Slavini mehanizmi 2427, a o cijenama nećemo
Poslednja ispravka: jure17 (24.2.2020. u 13:56)
Bookmarks sajtovi