Може Нешо, кањешна!
Ево још нечег занимљивога.
Васток СССР. Механизам - навијач са 17 рубина, антимагнетни материјал. Централна осовина секундаре, без датумара. "Водонепромицаеми" до 50 м. Цифер рађен техником ласером печене фарбе. "Сделано в СССР."
На полеђини печат са знаком квалитета СССР. Ово се веома ретко виђа!
Ради перфектно. Нисам га чистио, пошто је из колекције, а не касни, значи редовно је навијан или одржаван.
Хвала Владане на Помоћи, Управо сам тражио пре сат времена по интернету и нисам успео да нађем који је то механизам.
Још један занимљиви, овог пута јубиларни Васток" типа командирски, "Сделано в СССР"
Механички навијач (иначе, по правилу не волим аутоматике) издат поводом 70 година флоте СССР. Дакле, пред крај постојања СССР! Из колекције, ради исправно, Механизам са 17 рубина и показивачем датума, централна секундна казаљка, све класика оваквих Вастокових машина совјетске продукције.
Естетика ванредно занимљива. на циферу је совјетски брод у наступању, а у позадини је сцена слављеничког ватромета која личи на букет цвећа. Тек кад се загледате, видећете да је тај "букет" у ствари ватромет и да се састоји од петокрака. И све у тоновима мрке боје у сјају холограмског печења емајла на циферу. Ово дизајнерско решење је врхунско, а ненаметљиво. Падом СССР су се бацили укомерцијалу, и сви знате на шта је то после личило. Али ово је за гледање и уживање. Да морнар совјетског савеза буде сам собом поносит што је то што јесте.
"Једини магући Совјетски сојуз!"
Nema na čemu
Što se Poljot hronografa tiče-znaš li kada je napravljen?
Rekao bih da je u pitanju ''novija'' proizvodnja u Rusiji.
ZAJEDNO SMO SKUPA!
Представљам вам краља руске морнаричке пропаганде међу сатовима осамдесетих година 20 века!
Водоотпоран, механизам од 17 рубина, навијач. "Сделан у СССР", али не и "ЗАКАЗ МО СССР". Како то?
Овакви сатови су се тада, акда су прављени, издавали на реверс за употребу бојних лица. Легенда каже да обруч на којем је баждарено 15 минута (за разлику од осталих којима је баждарено 20 минута) у ствари време потребно за припрему од почетка нуклеарне узбуне. Пошто је морнарица била ближе непријатељу, удар на њу су очекивали 5 мин. раније. Хладни рат је оставио вечити траг на совјетским сатовима! Али, тоје легенда.
Међутим, овај сат је посебно занимљив. Осамдесетих се СССР захваљујући индустријској шпијунажи докопао напредне технологије савремених пропоелера подморница и оне су изненада совјетску пподводну флоту учиниле знатно тишом и самим тим тежом за праћење сонарима. то је изазвалопанику у САД, пошто су се нуклеарне подморнице ССР кретале пратролијарући близу територијалних вода САД по Атлантском и Тихом океану. Убрзо је нађен виновник оваквог стања - Јапанске фирме, које су продале совјетима технологију. Све се дешавало осамдесетих година.
Модел којег видите, продаван је туристима у СССР. Да их купе и однесу кући поруку: Наше подморнице су сигурно укотвљене овде. Близу су обале (зато је на слици галеб близу подморнице). Холограмски емајл цифера дискретно подсећа на бездан дубине океана. Дизајн не да је перфектан, већ много више од тога, а једноставношћу фасцинира.
"Аљбатрос" сатови су Вастокова продукција за потребе речне флоте СССР. Овај "водонепромицаеми" навијач са механизмом 17 рубина има кућиште "от нержавшего стала" и наравно, ради се о производу који је "сделан в СССР". Био је у мојој колекцији док га нисам покоонио једном члану овог форума који је одмах постао велики љубитељ руских сатова и сад носи модерни хронограф "Беркут" са титанијумским кућиштем у коме је механизам 3133.
Код нас у Србији, могу се лако начи "Аљбатроси". Вероватно отуд што су "краснофлотци" долазили путујући Дунавом у доба Хладног рата, када је СССР у потпуности контролисао режим речне пловидбе Дунавом, а нису издавани "по заказу МО ССР".
"Спортививие" и "пиљноводонепромицаемие" часовник 1МЧЗ.
Тешко ћете овако нешто видети на овим просторима. Очишћен, баланс ради. Наводно је ово једна од раних серија са балансом, намењена спортистима. Мислим да су у питању шездесете године 20. века. На циферу спортиста у прескоку. Наравно, "сделано в СССР". Секундара на централној осовини је тада била врх напетка у механици ручних часовника.
Владане, имаш ли ти неки коментар на ово. Наравно, о механизму сата?
Bookmarks sajtovi