Рани чистопољски "Командирски" војни сат издат "По заказу". Стање било скоро перфектно (сат је био дуго изложен дејству сунца), на жалост није ми више у колекцији, али је био врло репрезентативан примерак. Мислим да је из касних шездесетих година 20 века. Бројеви на циферу су ручно сликани и тако је код свих сатова овог типа.
Углавном сам их виђао у горем стању, али сви до једног су радили! Један је чак по бакарном циферу имао формиран дебели слој базног карбоната бакра, што је немогуће без дуготрајног дејства воде, али је радио без грешке. Ово жилаво створење је стварно имало поуздан и отпоран механизам и занимало би ме ваше мишљење о њему.
Цифер пурпурни, наравно луминозан. То естетско својство је "страна огромнаја" веома ценила. Мали моћни апарат. Све што треба војном лицу епохе Хрушчова, е похе увођења "уравниловке" у СССР.
Poslednja ispravka: babaideda (28.6.2011. u 10:32)
Единый, могучий Советский Союз!
Производи "Угличког часовог завода" никад нису достигли популарност Московских, Петровдворецкихи Чистополских сатова, али је овај модел веома интересантан. Азурни тон цифера ове "Победе" у комбинацији са позлаћеним, холограмски обрађеним плочицама сигурно се допадао народима совјетске Средње азије. таква комбинација луминозних тонова и златних детаља се често среће онамо.
Poslednja ispravka: babaideda (28.6.2011. u 10:42)
Единый, могучий Советский Союз!
А сад мало врхунске класике доба касних педесетих и раних шездесетих година 20. века. Овај "Старт" произведен у обновљеном 1МЧЗ се у Југославији појавио на тржишту кад је друг Хрушћов нормализовао односе своје земље са Југославијом. Сајџије кажу да је механизам у њему копија једног Шафхаузеновог механизма и да му јејединамана недостатак рубина на централној осовини. Оваквих сатова је било много, али се данас већ теже налазе исправни примерци у добром стању.
Још су били ретки сатови са секундаром на централној осовини, а на циферу је ручно наношен светлећи материјал. Светли и данас, па претпостављам да је у питању фосфор.
Единый, могучий Советский Союз!
Најчешћи, а тиме и најјефтинији коцкасти Паљот звонар на окјег се наилази код нас.
Колекционари беже од њега као ђаво од крста!
Произведен је да поуздано буди трудбеника на путу пуног самоостварења човека к комунизму! А намењен западу, англофоном западу!
Зашто су ствили на ово ознаке на енглеском језику?
Катастрофалан недостатак осећаја за маркетинг и естетику производа намењеном купцу капиталистичког тржишта! Не, то није права реч, него се ради о тоталној неспособности да се изађе у сусрет захтеву тржишта коме је намењено, с обзиром да не наведен механизам са "18 jewels". Па ко би тамо то ставио на руку? Диван пример окошталости система који није у стању да се прилагоди ичему.
Звук којег испушта исти је као кад вам тврдокрилац упадне у собу нежељено, привучен светлошћу, падне на леђа и у очају почне да маше крилима зујећи. Имао сам један сличан модел, још ружнији, без бројева. Дизајнер је чак на доњем делу кутије извео некакву симулацију звучника. Ваљда је хтео да дочара облик телевизора. Овако, пре личи на грејалицу, или тостер. То естетски чак није ни кич, толико је ружно да је обрнуло пун круг ружноће и може се сматрати лепим, с обзиром да се ради о ручном часовнику са цифером, који, разуме се, ради у обрту 360 степени.
Путеви естетике социјалистичких часовника у СССР су заиста били чудни!
Poslednja ispravka: babaideda (30.6.2011. u 20:18)
Единый, могучий Советский Союз!
Ma,daj..Nije baš toliko ružan
Čak je ,pomalo,i fazon nositi ga
ZAJEDNO SMO SKUPA!
Кад смо већ код грејалица, евоједне совјетске електричне грејалице, на којој поносно пише "Сделано в СССР"!
Ова "Електроника" је фантастичка естетска комбинација локота, тенка, чајника и грејалице... мислим да су чак и они хромирни совјетски електрични самовари утицали на овај сублимирани дизајн. Сат је невероватно тежак. Естетика показује да је "Страна огромнаја" доспела на домак 21. века с амбицијом да буде савремена., али оптерећена давним, нерешеним проблемом, о којег се Русија упорно спотиче током читаве своје историје.
Плави оквир цифера овог мусавог совјетског сата, по чијем електронском прозору је разливен графит, подсећа на ону давну песму Љермонтова:
Прощай, немытая Россия, Страна рабов, страна господ, И вы, мундиры голубые, И ты, им преданный народ.
Единый, могучий Советский Союз!
E,ovo nisam ranije video
ZAJEDNO SMO SKUPA!
Tako je Neso, jednostavno to je dizajn koji je "neshvatljiv"
Bookmarks sajtovi