Zagore i sa tim se slazem.
Zagore i sa tim se slazem.
Mislim da je kriminalno staviti na ovo natpis Strela. Ukoliko originalnih mehanizama nema, bilo bi poštenije prekinuti proizvodnju i po mogućnosti sačekati da se obnovi, da je neko ponoov pokrene, a kako je krenulo, ima da prodaju i solarnu Strelu koja se može povezati na mobilni telefon. Neka nazovu ovo čudo kako hoće, ali to nije Strela i tačka.
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
Ironija je da je Seagull ST19 zasnovan na Venus 150 mehanizmu a u sovjetske Strele nikada nije ugrađivan 3133 nego Poljot 3017 koji je u stvari Venus 150. Dakle taj kineski mehanizam ima iste korene kao i sovjetski 3017, ako je za utehu.
Još jedna stvar mi je interesantna a to je natpis na dnu brojčanika Советская легенда-sovjetska legenda. Čemu to? Inače, interesantna je evolucija tog natpisa na dnu brojčanika Strela koje prodaje Juri Levenberg. Prvo je pisalo Cделано в Pоссии i Made in Russia za verzije koje nisu na ćirilici, pa pošto je ta priča o proizvodnji u Rusiji dosta klimava, osim za mehanizam koji je posle Poljota proizvodio MakTime, prešlo se na natpis Русский механизм. E sad pošto više nema ni ruskog mehanizma sad može i Советская легенда.
Kao i obično... slažem se skydrummer. Tehnički i povijesno ST 19 je najsličniji Poljotu 3017, ali to me nije utješilo
A šta reći... kad vidim šta Kampmann, Levenberg i sl. uvaljuju za velike pare koristeći naivnost i neznanje kupaca, želudac me zaboli.
Poslednja ispravka: jure17 (27.10.2017. u 23:32)
Odgovor na pitanje zašto pišu to za legendu se sam nameće - jer su u pitanju obični kokošari. Mogli su komotno da napišu Chinese movement, ali zna se da to ne prodaje sat. Ne verujem da će staviti baš rusku ili sovjetsku cenu, još manje kinesku, bar sudeći po dosadašnjim cenama. Bilo bi poštenije da su naveli da je sat omaž Streli, a ovako mi deluje kao proces pravljenja Frankenštajnovog čudovišta. Mada, kada bolje razmislim, ovo mu dođe neka vrsta fabričkog frankena.
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
ma taj kampman je odavno već poznat kao prevarant, jedno vreme su svi preporučivali ovde na forumu njegove satove, a onda posle nekoliko krajnje neumesnih svinjarija dotičnog gospodina nije dobio nijednu više preporuku
A vidi ovo Nešo. Mislim da ovo nisam postavljao na forum.
Really, Volmax?
Milane možeš li biti malo konkretniji, možda neki link?
Nisi postavljao za Volmax, mada mislim da se pojavilo neko slično pitanje pre 2-3 godine, ali nisam siguran da li je ruski sat bio u pitanju. Znam da je bila neka verzija za duty free shopove, ali zaista se ne sećam o kom je proizvođaču bilo reči.
U svakom slučaju, ovo bih opisao kao nasilje prema brendu i njegovoj tradiciji, ma o kome da se radilo. Ja nemam ništa protiv što se u satove mnogih prozivođača ugrađuje ETA ili Miyota, jer ne može svako da razvije sopstveni mehanizam, ali je šteta da se ono što je postojalo kao kompaktna celina iz jedne radionice razvlači na ovako neprirodan način. Možda je i za Strelu i ostale brendove bolje da se dostojanstveno ugase nego da se pretvore u štancovanje ovog tipa. Ipak, i dalje gajim nadu da će neko ko ima novca uložiti u povratak 3133 i ostalih mehanizama jer će ionako biti jedini i imaće šanse da pobedi ove nove modele.
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
U principu se slažem. Mada napisao sam u temi o Streli nešto što i sada mislim:
"Za sam kraj hteo bih reći da bih na osnovu svih saznanja i bez obzira na sve nedoumice i sl. kupio Levenbergovu Strelu. Prvo zato što je inspirisana legendarnim satom i liči na njega a drugi razlog je taj što će , kako stvari sada stoje, cene 3133 mehanizma rasti i ti satovi će , ukoliko se proizvodnja 3133 hronografa i njegovih derivata ne obnovi , biti sve ređi."
E sad to igranje sa kvarcnim mehanizmima, kineskim mehanizmima, japanskim mehanizmima, pravljenje nekih Šturmanski Strela pa još u ne hrono verziji, korišćenje imena Šturmanski od nekih lanaca duty free shopova koji su do prava na korišćenje imena Šturmanski (sa Strela dizajnom) došli ko zna kako, pojava Kikstarter firmi koje bi isto malo da se okoriste o istoriju ruske horologije itd. je za mene a verujem i za mnoge druge ljubitelje sovjetsko-ruske horologije ipak previše i razvodnjavanje jedne lepe priče i slavnog imena.
Poslednja ispravka: skydrummer (28.10.2017. u 1:13)
Meni je u međuvremenu palo na pamet još nešto, a to je manja potražnja za ovim satovima, odnosno mehanizmima. Vidim da Denissov ima i nove kolekcije po visokim cenama, a koliko mi je poznato MakTime je bankrotirao, ali i dalje prodaje ponešto. Naime, globalno tržište je veliko, pa je sasvim moguće da ovih mehanizama i dalje ima i da se mogu proizvesti, ali da postoji manje interesovanje ili neki problemi sa uvozom ili cenom. Ovo što je ostalo kod MakTimea na sajtu je ružnjikavog dizajna, a vidim da se 3133 i dalje prodaje, i to ne samo on već i još neki mehanizmi:
WWW.RUSSTIME.COM - the best website of russian watches
Company | STRELA Watch | We Make Watches!
https://denissov.ru/en/
https://www.poljot24.de/en/
Ukratko, možda 3133 nisu izgubljeni, već je samo trenutno slabija potražnja. Iako mehanizam ima neosporne kvalitete, neki prodavci su možda i malo alavi, pa su stavili visoke cene, a neki modeli su sigurno postali manje popularni i manje zanimljivi. Perestrojka je bila pre tridesetak godina, mlađe generacije nisu živele u tom dobu i za nju znaju samo posredno, SSSR ih ne zanima, dok su modeli sa ruskim natpisima nekima jednostavno nezanimljivi. Naprosto, ljudi su navikli na engleski, pa im sat sa ćiriličnim natpisima deluje kao npr. nama toster sa natpisima na grčkom. Verujem da bi isto gledali na satove sa natpisima i na japanskom, arapskom, kineskom, gruzijskom ili jermenskom. Što se tiče ruskog tržišta, ne znam kako funkcioniše, ali kada na letovanju vidim ruske turiste pogledam i šta nose na ruci, mislim da nisam primetio da nose ruske satove. Verujem da je mnogim Rusima deluju pomalo dosadno, jer njih svakako ne zanimaju predmeti u sovjetskom retro fazonu, kao ni ono što su do juče jedino i mogli da kupe. Ipak, pošto je njima unutrašnje tržište veliko, plus zemlje iz okruženja, verujem da ruski satovi i danas imaju tamo svoje kupce, ali ne u tolikom broju. Što se tiče marketinga i dizajna, tu svakako dosta zaostaju za zapadnim proizvođačima, a vidim da su cene Denissova visoke. Ako ostanemo kod Denissova, on nudi ruski proizvod po ceni kojoj švajcarski ili japanski satovi mogu da konkurišu. Ne znam kako se reklamira po Rusiji, ali ne može se reći da je baš mnogo poznat u EU i SAD, koji su najveća i najbogatija tržišta, ali i veoma izbirljiva.
Mislim da je moguće da se 3133 i njegovi rođaci održe, ali da će biti okruženi većom konkurencijom. Doduše, imajući u vidu da ruska privreda ne zna šta je marketing na globalnom planu, svakako da će se to negativno odraziti na prodaju.
Poslednja ispravka: Neša (28.10.2017. u 13:55)
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
Bookmarks sajtovi