Posle nekoliko nedelja preganjanja i neizvesnosti sa ponosom mogu da objavim da sam postao vlasnik jednog ZENO ronioca. Kako je to bila rezervna varjanta o satu sam znao veoma malo i nedelje koje su predhodile kupovini iskoristio sam da naučim nešto o njemu i ovoj marki satova. O samom Diver-u biće više reči u testu koga ću nadam se uskoro postaviti, a ovde ću se više okrenutizanimljivom istorijatu ove firme.
Prvi put se ime Zeno pojavljuje1922 ali istoriski počeci ove firme vezani su za 1868 kada je Žil Godat do tada sezonski radnikotvorio sopstvenu radionicu Goldat&CO u La Chaux-de-Fonds centru tadašnje proizvodnje satova u Švajcarsakoj. On je proizvodio umale serije srebrnih džepnih satova .
1900 godine radionica prerasta u fabriku samašinama na električni pogon a proizvodnja prerasta u proizvodnju časovnika za potrebe železnice.
Od 1920 godinefabriku preuzima Andre-Charles Egeldinger koji je proizvodio satove specijalizovane za vojne potrebe kao i džepne satove od plemenitih metala.Firma Eigeldinger & Söhne je 1922godine prvi put predstavila brend Zeno. Naziv brenda je nastao po imenu grčkog filozofa Zenona iz Kitona inače nagrčkom njegovo ime Zenodopulos znači dar od Zevsa ili bogom dan. Pored ovogbrenda firma je imala registovana još dva brenda Strand i Solveks.
Prvi Zeno satovi su napravljeni od zlatai isključivonamenjeni izvozu i na poleđini sata subili označeni švajcarskim krstom. Između dva rata proizvodnja se konstantnouvećava i modernizuje tako da 1949 Zeno satovi prvi put bivaju izloženi na sajmu švajcarskih satova uBazelu. U godinama koje dolaze u prozvodnim radionicama Zeno-a razvijaju semnogo novih modela ,satovi za dečake, privesci satovi za medicinske sestre kao i tzvskoči satovi. Proizvode se i prvi satovi sa termometrom.
1960 godine proizvodnja se privremeno seli u Atteslander-ove radionice u Bielu gde su razvijeni prvi mehanički pilot satovi. 1966 godine dr Peter Atteslander i Eric Enggist kupju sva porava na Zeno satove. Otprilike u to vreme proizvodnja se seli u Bazel gde jedan od glavnih inženjera Feliks W Huber razvija mehanički sat koji i dan danas daje ton novim Zeno modelima. To je čuveni Pilot-Classic (37mm) (nažalost nisam uspeo da pronađem fotgrafiju) Svetsku paznju stiče 1969 godine kada je predstavljen i prvi vakum diver "Compressor"
kao i hrnograf Zenobull
(rimejk odrađen 2006)
Izuzetan uspeh firma postiže čuvenom serijom satova "Spacemen"-a koji su proizvođeni od 1972-1978 godine
Feliks W Huber 1973 godine otkuplje sva prava na Zeno satove.
Inače tih godina proizvodnja se lokaciski disperzuje u zavisnosti od vrste satova odnosno
džepni satovi se proizvode u kantonu Ticino
a modni i kvarcni satovi se proizvode u regionu oko La Chaux-de-Fonds-a i Neuchatel-a
Danas možemo reći da se Zeno satovi proizvode od strane jedne od poslednjih nezavisnih kompanija u Švajcarskoj. Strategija firme se svodi na proizvodnju tradicionalnih satova i uz posebnu pažnju na inovacije i dizajn i uz poštovanje visokih standarda u kvalitetu proizvodnje. Ako na to dodamo i veoma konkurentne cene mozemo smatrati da se radi o jednom proizvodu sa odličnim odnosom cene i kvaliteta
Za kraj postaviću nekoliko slučajno izabranih fotografija Zeno satova
Ah da evo i mog friško slikanog
Bookmarks sajtovi