Pogledajte ovo čudo od sata, u čiju je izradu utrošeno 3 godine i koje se prodaje po ceni od 200,000$ za verziju od ružičastog zlata i 219,000$ za verziju od belog zlata.
Uživajte...
Pogledajte ovo čudo od sata, u čiju je izradu utrošeno 3 godine i koje se prodaje po ceni od 200,000$ za verziju od ružičastog zlata i 219,000$ za verziju od belog zlata.
Uživajte...
Prekrasan sat nema se šta reči!
Samo 18.000 vibracija? Verovatno je tako moralo zbog same konstrukcije. U svakom slucaju jedan od onih lepih mehanickih sprava, koja je uz to i sat. Uvek sam se pitao koliko jedan ljubitelj satova mora da ima prelepih klasicnih satova, da bi onda kupio i ovakav sat?!
Ne mora da znaci da ce raditi tacnije, ali je prestiznije da mehanizam ima vise vibracija. Naravno ovo je i estetski lepse kod satova koji imaju sekundaru.
Dobar dan!
Prestiž je deo marketinga a služi zapravo kao dimna zavesa koja treba da sakrije i nadoknadi nedostatke proizvodnog procesa.
Da bi časovnik radio optimalno mora se strogo voditi računa o svim parametrima koji utiču na rad. Ukoliko su tolerancije labave to je rad časovnika slabiji, i rasejanost od dobrog do lošeg je velika. S obzirom da je reč o proizvodu masovnog karaktera to je vrlo teško (u suštini skupo) održavati rad mašina u uskom prozoru dopustivih tolerancija, pa kao rezultat imamo kompromisno rešenje: labavije tolerancije (jevtiniji proizvod) performansa postignuta povećanjem broja poluvibracija kojom dobijamo kraći vek trajanja časovnika (uslovljeno bržim trošenjem delova).
Ukoliko bi se proizvođač potrudio da nivo kvaliteta koji održava na recimo mehanizmu sa 18000 poluvibracija održi na izradi mehanizma sa npr. 28800 poluvibracija tada bismo imali znatno bolju performansu časovnika.
Uzev sve u obzir to nije tako, cilj proizvođača nije da nam da časovnik visoke performanse koji će pri tome dugo trajati, već da poveća svoj profit u minimalno ulaganje a da mi češće kupujemo ne sve bolje časovnike nego sve skuplje, zato što rade brže pa su time "prestižniji".
S druge strane ako pogledate ukrašavanje delova mehanizma časovnika, što inače jako utiče na cenu jer je plod rada ljudskih ruku, a ni na kakav način ne utiče na rad časovnika, zar sebi ne postavljate pitanje: Čemu sve to?
Zar ne bi deo profita od skupo plaćenog časovnika trebalo da se troši na poboljšanje performanse časovnika? Nije li već postignut maksimum, pa je ostatak priče samo dimna zavesa, znajući da je najveći deo proizvodnje već prenet u Kinu da bi se postigla maksimalna razlika u ceni proizvoda t.j. profit?
Primera radi originalni "Swiss made" deo isporučen od strane SWATCH Group, USA:
CMW
nova omega je vrhunski swatch.olupace im se ova alavost o glavu.nego ja sam cuo da je mnogo teze napraviti vrhunski tacan sat na malom broju vibracija a mali broj vibracija znaci naravno duzi vek trajanja i vecu izdrzljivost mehanizma.kazu da to mogu samo vrhunske firme poput pateka i slicno.malo vibracija a hronometar valjda je to vrhunska umetnost.
@jagos
Imaš ETA 6497/8-2 COSC verziju.
naravno da postoje i jeftiniji mehanizmi sa ovim odlikama.mene zanima da li je tacno da je teze napraviti precizan mehanizam na malom broju vibracija
Ako je to cilj marketinga, onda je to los marketing. A proizvodjaci satova ipak imaju veoma dobar marketing. Drugo, ne slazem se da se danas prave losiji satovi, i da su oni sa manjim brojem vibracija proizvedeni sa vecim stupnjem kontrole kvaliteta. To uopste nije tacno(osim ako mi ne das prave argumente za takvu tvrdnju). Takodje mogu da potpisem da ce svaki Grand Seiko sa 36000 vibracija moci da izadje na crtu svakom satu koji ima manje vibracija, i sto se tice kvaliteta izdrade, preciznosti, i dugovecnosti.
Bookmarks sajtovi