Svaka čast!
Nisam očekivao da su mehanizmi ovih satova ovako dekorisani!
Svaka čast!
Nisam očekivao da su mehanizmi ovih satova ovako dekorisani!
Strašan tekst, ja sam ga, da budem iskren iz delova čitao. Mogu samo da kazem da su mi dzepni satovi bili skroz marginalizovani, ali zahvaljujuci ovakvim tekstovima, kao i onim fotopetrovim, počeo sam sve češće da razmisljam o nabavci džepnog sata...
fenomenalno, nema sta, ja cu ga kasnije procitati , samo nastavi sky
Hvala svima. Zadovoljstvo je moje!
Sky, kao i uvek, vrhunski.
"I have no idols. I admire work, dedication and competence." - Ayrton Senna
Džepni satovi u početku su se upotrebljavali kao dekorativni predmet,sat je više bio simbol aristokracije i onih koji su ga mogli priuštit.Oduvijek je bilo skupljih primjeraka koji su i za današnje vrijeme super precizni ali i preskupi kako nekad tako i sad.U urarstvu revolucija se dogodila dolaskom željeznica (i to najviše u Americi koja se željeznicom povezivala ko paukova mreža).Tad su urari došli do egzibicijskog problema kako napravit ne preskup a dobar sat (jer vjerujem da su i željeznice kao i vojska imale stepenicu do koje može ić cijena za jedan sat)i točan po standardima koji udovoljavaju željeznici.I uspjeli su u tome,jer američki proizvođači imali su nekoliko vrsta džepnih satova:željezničarske,damske,muške dress satove i vojne.Svi oni bili su vrlo slični samo su ih sitnice dijelile.
U europskim krajevima događa se prekretnica koja me najviše fascinira a to su željezničarski satovi Kraljevine Yugoslavije,kasnije Yugoslavije.Satovi koje je ona naručila bili su u početku jednakih kućišta za sve proizvođače,vrlo precizni nekad a tako i danas.Uz švicarske željezničarske satove s vremenom su se rusi ubacili na tržište s svojim željezničarskim satovima koji baš kvalitetom nisu parirali ali jeftinoćom jesu.Turske željeznice su isto imale prekrasne satove prepoznatljive po logu na kućištu sata ali i po logu na ciferu (crveno kolo lokomotive ispod broja 12).
Jako sam tužan što su amerikanci skoro sasvim odustali od svoje urarske industrije jer su kroz povijest pokazali da itekako znaju napraviti lijep i kvalitetan sat.U ovom postu to se super može vidjet,napose ljepota mehanizma mog Hamiltona kalibra 950.Šteta što nemam kućište s staklenim poklopcem da mogu više puta pogledat tu ljepotu bez otvaranja sata.
Još jednom napominjem da je željeznica i preciznost potrebna za promet puno pomogla u razvoju džepnih satova.
Ma ok kod aristokratije al' željezničarima stvarno ne treba dekorisan mehanizam.
Ovaj Hami 950 mi je prvi privukao pažnju......valjda što liči na Unitas.
Kao i uvek Jodo, na visini zadatka
Zbog toga i volim džepne satove jer svaki je jedna mala umjetnost za sebe.Nije ni Elinvar 992 ništa puno manje izdekoriran al kalibar 950 je nešto posebno i zato mu ni cijena za ovakav primjerak nije ništa manja nego jednom zlatnom IWC-u što mnogi neće vjerovat a to je sve zbog toga što američki satovi nisu toliko izvikani (medijski praćeni) poput švicaraca,dok ljepotom i kvalitetom pariraju bez dvoumljenja.Na slikama još i nije skroz vidljivo koliko 950 jest doista remek djelo.
Navijam za nešto nemoguće a to je da amerikanci ponovno ožive svoje naj brendove poput Elgina,Walthama...za Hamilona se zna da živi al u švicarskoj (bolje i tako nego da je ugašena firma).
Odličan tekst koji opisuje ne samo železničke džepne satove, već daje i mnogo podataka o američkoj časovničarskoj industriji u celini
Hvala i Petru na korisnim dopunama i slikama
Kvarcni satovi su precizni. Mehanički satovi imaju dušu.
Bookmarks sajtovi