Baš sam mislio da otvorim temu, naime video sam staru omegu kod koje kazaljka ne skakuće po sekundu, već fino glatko klizi kao da je automatik, a mehanizam je kvarcni.
Od modernih satova nisam video ni jedan takav, osim nekih hronografa kod kojih kada se aktivira velika sekundara ide glatko, ali ona mala sekundara koja uvek radi opet skakuće. Verovatno bi se time brže trošila baterija ili tako nešto, ali opet... izgleda mnogo bolje.
Ivo ako ti je za utehu, ni kod nas za sada nisu dostupni Seikovi Spring Drive modeli, ali po rečima Vitanova možemo ih očekivati do kraja ove godine u prodaji.
Inače, cela ideja o hibridnom mehaničko-kvarcnom mehanizmu je dosta stara, Seiko (Epson unutar Seiko korporacije) je krenuo sa razvojem 1977, a prve patente je registrovao 1982. Prvi Spring Drive mehanizam sa ručnim navijanjem je zvanično objavljen 1997., prikazan je 1998. na sajmu u Bazelu, a prvi put komercijalno dostupan 1999. u Credor liniji satova ograničene serije.
Varijanta sa automatskim navijanjem je prvi put predstavljena 2005 godine na sajmu u Bazelu i od tada je Spring Drive verovatno postao poznat najširoj svetskoj javnosti.
Što se mene lično tiče, zaista bih voleo da posedujem sat sa Spring Drive mehanizmom, jer ovaj mehanizam zaista smatram bez preterivanja revolucijom u časovničarstvu, i ako ni zbog čega drugog onda zbog same te činjenice da predstavlja neizostavni deo istorije časovničarstva.
Nažalost trenutno nisam našao neki model iz Seiko linije koji mi se zaista dopada, a modele iz Grand Seiko i Credor linije za sada ne uzimam u razmatranje zbog cene. U slučaju da mi cena ne predstavlja problem, najozbiljnije bih razmislio o sledećem modelu:
Grand Seiko SBGA031 (30J mehanizam) - ~7000$ listprice
Ostavljam takođe i zanimljiv tekst o istoriji razvoja Spring Drive mehanizma od strane Seiko-Epson stručnjaka.
Spring Drive History.pdf
Pozdrav,
V.S.
Evo cini mi se da ih ima u HR, samo ne znam cijene
DICTA
LP,
Ivo
Ono sto sam ja video, cene za Seiko sa Spring Drive mehanizmom idu od 3500e pa navise.
Гледајући Grand Seiko Spring Drive наишао сам на следећи коментар:
"after about 15 months it would stop after about 2 days if not worn, versus the 3 day (72 hours) power reserve which was in eveidence at the beginning. Then, after having it about 18 months, it began to stop randomly, despite being fully wound, especially if not worn, or at time of little movement (such as sleeping!). These days (about 2 years) it will randomly stop in any circumstances
"
Те бих питао да ли је тачно да са временом опада акумулирана енергија?
Претпостављам да је ово везано за све сатове који се аутоматски навијају
током ношења.
Иначе Grand Seiko Spring Drive SBGA003 је убедљиво најлепши сат
који сам до сада видео. Штета што га не могу приштити :'(
I satovi na rucno navijanje imaju sekundaru koja klizi permanentno. Mislim da svi mehanicki satovi su takvi a samo poneki kvarcni, ali mozda gresim. Znam da sam se bas izneneadio kad sam video zidni kineski sat budjavi da isto tako radi, da napomenem da je i on naravno na baterije. Zato mi je alo nejasno zasto se poznati proizvodjaci satova ne opredele da im kod svakog kvarcnog mehanizma sekundara tako tece, nego se muce i brukaju kad ne udara gde bi trebalo nego izmedju markera A i merenje hronografom bi bilo preciznije jer ovako ne mere manje od sekunde. Mozda ja lupetam ali to sad ja tako mislim, nemojte me napasti odmah
@nikola0406
Zaštone naprave da im kazaljka klizi,stvarno nemam pojma(meni to uopšte nije bitno)! Kod Bulova Precisionist kazaljka klizi i hvale se da imaju najprecizniji kvarc na svijetu ali to nije tačno(nema šanse da prođu test tipa COSC)! Eta analogni kvarcni hronografi mjere do 1/10 s,a ana-digi do 1/100s.
U pravu si, meni je mnogo lepse kada kazaljka klizi, pa makar to bio i kvarcni sat. Evo opet prilike da se tu oda priznanje Seiku, jer su oni najvise radili na tome. Tako da imaju i najvise modela sa takvim radom sekundare, mada su tu mehanizmi uglavnom kineticki. A sto se tice toga gde udara sekundara, mene to veoma nervira. Posebno kada to vidim kod proizvodjaca kao sto je Omega, ili Tag, koje usput ja veoma cenim, ali to im nikada necu oprostiti. Da im je toliko tesko da usaglase sekundaru. I opet cu tu odati priznanje Seiku, jer ni jednog nisam video da se sekundara ne poklapa sa oznakama na brojcaniku. Cak kod nekih modela postoji mogucnost da se fino podesi sam rad sekundare. A sto se tice hronografa kod kvarcnih, pa vecina meri i desetinke dok noviji modeli mere i stotinke. Opet najcesce zastupljeno kod Seika. Eto, nekoliko razloga zasto je Seiko nekada bolji od ostalih, apropo onih vecitih diskija!
Bookmarks sajtovi