Danas cu pisati o proizvodjacu koji i nije toliko poznat sirokim narodnim masama, ali sa dugom, bogatom istorijom i modelom koji je obiljezio casovnicarski svijet, iako u naslovu pise, ajde da ponovimo, u pitanj je legendarni Zenith El Primero.
Zenith El Primero je po mnogo cemu poseban, to je prvi automatski hronograf sat na svijetu. Mozda to ne zvuci nesto posebno, ali do 60-ih godina proslog vijeka svi hronografi su bili iskljucivo mehanicki na rucno navijanje. Spajanje automatskog modula sa hronograf kalibrom je bilo u domenu naucne fantastike. Ideje o tome su se nalazile u poglavlju "crazy ideas", jednostavno je bilo glomazno i jedno i drugo.
Kao sto vec rekoh Primero nije samo prvi automatski hronograf vec je i "pionir visoke frekvencije", mehanizam radi na frekvenciji 36.000 vibracija po satu, dok su njegovi najzesci protivnici isli najvise do 28.800vph. Ta visoka frekvencija je omogucila mjerenje cak i do 10-og dijela sekunde, sto je u tom vrijeme bilo zaista fascinantno.
Ali iza tih tehnickih mogucnosti postoji prica o Zenith-u i Primeru koju vrijedi ispricati.
Sredinom 60-ih kvarc pocinje sve vise da zauzima trziste satova. Sada je na proizvodjacima da osmisle nesto sto ce staviti u drugi plan novu tehnologiju koja dolazi iz zemlje izlazeceg sunca: a to je pristupacnije, preciznije i jednostavnije.
Neke kuce ulazu u neophodne proizvodne kapacitete, dok se druge mnogo vise kockaju. To je slucaj sa Zenith-om koje uz svoje znanje 1965 god. pocinje sa razvijanjem neceg to tada nevidjenog, mehanicki hronograf i to po mogucnosti automatik. Sasvim dovoljno da se napadne kvarc i to na njegovom terenu: maksimalno precizno i konvencionalno.
Zenith pocinje znacajno da ulaze u svoj novi projekat, to obuhvata i vjestine kompanije Martel Watch Co, cija je specijalnost izrada hronograf modula.
4 godine ce biti potrebno R&D uz velike troskove da razvije i komercijalizuje Primero 1969 god.
Za izradu Primera bilo je potrebno vise od 2500 probnih operacija, preko 200 strucnjaka i 18 razlicitih vrsta metala.
Model je nazvan El Primero- sto na Esperantu znaci prvi. Prvi put je predstavljen 10. Januara 1969god.
Dug i predan rad omogucio je kompaniji na lansira dva kalibra nazvana 3019 PHC i 3019 PHF. Razlika je bila u komplikacijama prvi je bio hronograf sa datumom dok je drugi imao hronograf triple date i prikaz mjesecevih mijena.
Lansiranje novog kalibra je bilo primijeceno i dobro prihvaceno, ali troskovi proizvodnje kako novog kalibra tako i samih satova su bili ogromni. Ispostavilo se da se kompanija previse kockalau teskim vremenima i da je El Primero bio mozda malo veliki zalogaj. Kompanija se nalazi u katastrofalnom finansijskom stanju i biva kupljena od strane neke Americke firme.
Strategija novih vlasnika je bila jednostavna: odlicili su da zaustave sve aktivnosti manufakture, cijelu proizvodnju, prodaju masine i uniste sve alate za investiranje u kvarc. Ova strategija nije dugo opstala i Americka firma odlucuje da ih proda u Svajcarskoj 1978.
U medjuvremenu, odluka da se unisti intelektualni kapital i vestine kompanije je sokirala izvjsnog Charles Vermot, inzinjera Zenith-a, koji je tajno uspio da sacuva i klasifikuje sva dokumenta tj. tzv. mehanicko znanje kompanije.
Sada nazad u 78 god. Novi Svajcarski vlasnici se bore da ozive sve aktivnosti kompanije.
U to vrijeme Rolex radi na svom hronograf modelu, buduca Daytona, i veoma je zainteresovan za El Primera koji je predstavljen prije skoro 10 godina. Tako su dosli do Zenith-a i otkrili da su svi podatci ipak sacuvani zahvaljujuci Charles-u.
Rolex ce uloziti dosta sredstava u Zenith i u njihove proizvodne kapacitete. Takodje Rolex daje garancije svim bankama, kako bi se Zenith posvetio proizvodnji svog legendarnog kalibra. Bice potrebne jos dvije godine ali Zenith se ipak spasao bankrota prije svega uz pomoc Rolex-a.
Godine 1999 Zenith postaje dio LVMH grupe, koja nastoji na sto bolji nacin iskoristiti bogatu istoriju ovog brenda. LVMH grupa nastavlja proizvodnju legendarnog El Primera ali ga obogacuje sa dodatnim komplikacijama kao sto su flyback, tourbillon, moon phases itd.
MALO TEHNICKIH KARAKTERISTIKA
Poslije zanimljive price o Primeru evo malo tehnickih karakteristika, znam da su prilicno poznate ali nije zgorega da ih malo obnovimo. Ponavljanje je majka znanja.
Bilo da je obogacen "malim" komlikacijama kao sto je minute repeater ili sa slozenim mehanizmom kao sto je ziroskopski “Gravity Control” modul, El Primero je karakteristican po frekveciji od 36.000vph, integrisanoj konstruciji mehanizma kao i po rezevi snage koja je izuzetna za tako viskou frekvenciju.
Sekundara i kazaljka štoperice označavaju desetinke prelazeći deset pozicija u sekundi. Ova nesvakidašnja preciznost je praćena još pravilnijim ritmom otkucaja mehanizma, jer su usled većeg broja oscilacija manje varijacije u ritmu koje inače nastaju usled spoljnih faktora, kao što su sila zemljine teže ili udarci.Jedno od najspektakularnijih dostignuca kontruktora lezi u tome sto je uspio sa ukombinuje veliku rezervu snage sa visokom frekvencijom. Iz toga proizilazi rezerva snage od preko 50sati.
El Primero je tokom godina stalno evoluirao. Danas imao 23 razlicite varijacije ovog kalibra. Ubacivane su razlicite komplikacije, novi materijali. Zenith ce bez sumnje i dalje nastaviti da unapredjuje svoj najbolji mehanizam. Tako da nas u buducnosti ocekuje jos novih modela sa ovim legendarnim mehanizmom.
Felix Baumgartner
U nedjelju 14. oktobra sve oci su bile uprte u jednog covjeka- Felix Baumgartner-a. Po prvi put u istoriji covjek je bio u mogucnosti da u slobodnom pradu probije zvucni zid, tj da se krece brzinom vecom od zvuka. Sa njim priliko leta je bio i El Primero Stratos Flyback Striking 10th. Ovaj Zenith je tako postao prvi sat koji je probio zucni zid prilikom skoka sa ivice svemira. Zenith je takodje bio i jedan od sponzora ovog nesvakidasnjeg dogadjaja. Sa svojim Zenith-om cvrsto stegnutim oko zgloba, Felix je skocio u stratosferu. On je to ucinio na visini od 39,045 pri temperaturi od -62 stepena.
Sama misija se spremana vise od 5 godina i prilikom toga je prikupljeno dosta informacija koje ce pomoci u razvoju vazduhoplovstva. Takodje po prvi put su vrsena ispitivanja o tome kako ljudsko tijelo reaguje na brzinu vecu od 1 maha sto ce znacajno ubrzati razvoj svemirskog turizma.
Za Zenith ovaj poduhvat znaci mnogo vise od ispitivanja svojih mehanizama u ekstremnim uslovima
Posto Red Bull Stratos Mission i Zentih slijede istu zvijezdu- tu koja vodi do preduzetnicke smjelosti, stalnog pomjeranja granica nemoguceg.
Izvor
Zenith El Primero History - El Primero: First Automatic Chronograph
Home page
Slike su takodje preuzete sa interneta
Bookmarks sajtovi