Seiko Pulsation 6139-6020

sdbiba

Well-known member
Joined
Jul 16, 2009
Messages
5,732
Reaction score
1,936
U cast punjenja 44 godine resih da opisem ovaj Seikov model.
Nekoliko reci o samom mehanizmu 6139-6020 koji pokrece ovaj chronograph-pulsation model. Seikov mehanizam 6139 je prvi hronograf koji se pojavio na trzistu davne 1969 godine. Naime, postoje mala sporenja ciji je mehanizam prvi mehanicki rucni hronograf, jer su u to vreme realizovani mehanizmi: Zenith/Movado El Primero kao i Heuer-ov Calibre 11. Bilo kako bilo obraticemo paznju na Seikov mehanizam 6139 cija proizvodnja krece od 1969 godine a zavrsava se 1979 godine. Napravljen kao hronograf mehanizam koji meri vreme od 30 minuta sa danom, nazivom dana i brzom promenom datuma. Poseduje 17 rubina i radi na 21.600 otkucaja po satu, navijenost mu je oko 45 sati. Sto se tice tacnosti, kod mene, za nedelju dana ide napred 70 sekundi sto je vise nego zadovoljavajuca preciznost tj. +11.66sec/day.

HPIM3940.JPG
HPIM3944.JPG


Zanimljiv je nacin promene datuma, naime, kljuc kada se pritisne do pola menja dan, nastavimo pritisak do kraja menja i naziv dana. Za razliku od vecine, bar onih koje sam ja imao prilike da sretnem, Seiko satova doterivanje sata ide u kontra smeru od kazaljke na casovniku, kao kod vecine swiss satova. Posto je ovo doktorski model (Pulsation) da objasnim kako i to radi. Startuje se stoperica i prstom meri deset pulseva na ruci, nakon desetog pulsa stoperica se zaustavlja i na unutrasnjoj koroni se ocita vrednost za puls, deluje precizno. Po mom, skromnom, misljenju mehanizam 6139-6020 je vrlo precizan i pouzdan. Nikako ne treba zaboraviti da je mehanizam 6139, tacnije 6139-6002 bio Seikov prvi mehanizam u svemiru, od 16.11.1973.god. do 08.02.1974.god. u Skylab misiji sa izvesnim William Pogue astronautom. Zanimljivo je reci, da je taj isti sat prodat na aukciji 2008 godine za $5.975!
Vratimo se nasem modelu.
Staklo na satu je akrilno a kuciste je waterproof bez navodjenja koliko je to u metrima sto nas navodi na zakljucak da je u pitanju eventualno kvasenje sata prilikom pranja ruku i sl. Ovaj model nema sekundaru koja stalno radi pa se ima utisak da sat ne radi, sto nije bas tako, jer se mehanizam cuje, u uslovima sobe, na oko 20cm od glave. Unutrasnja korona za puls se okrece u oba smere preko centralnog kljuca kada je u nultom polozaju. Sat ne poseduje rucno navijanje kao ni mogucnost hakovanja, sto je u ovom slucaju irelevantno, jer sat nema sekundaru. Narukvica je celicna i dobro prijanja na ruku.

Navedimo kompletne podatke o satu:


-Seiko Pulsation, mehanizam 6139-6020, hronograf
-Kalibar 6139A, 17 rubina, 21.600 bph, rezerva snage oko 45h
-Staklo akrilno
-Vodootporan
-Kuciste/narukvica celicno
-Precnik 40mm, debljina 13.2mm
-Tezina 103gr

Iako je ovaj model vintage, vrlo je dobar izbor za sve koji zele pouzdan i tacan sat, naravno, ako ga nadju na trzistu.

HPIM3919.JPG
HPIM3920.JPG

Image11.jpg
 
Sve pohvale za reprezentaciju,odlican i zanimljiv tekst.A sat je kao lutka.Davno nisam video ovako lepo ocuvan Pulsation.Jesi li ga sredjivao ili ga je neko tako ljubomorno cuvao da i u najboljim godinama izgleda kao mladic..?
 
Sve pohvale za reprezentaciju,odlican i zanimljiv tekst.A sat je kao lutka.Davno nisam video ovako lepo ocuvan Pulsation.Jesi li ga sredjivao ili ga je neko tako ljubomorno cuvao da i u najboljim godinama izgleda kao mladic..?

Sat je ocuvan :) uzivo je jos lepsi. Nista nije radjeno do sada.
 
U to bez sumnje verujem.Seiko satovi jednostavno imaju neku vanvremensku dimenziju kojoj je tesko odoleti i retko koga ostavljaju ravnodusnim .Ovaj tvoj govori tome u prilog.U zdravlju da ga nosis jos toliko...:)
 
odličan. imao sam 6139 u jednostavnijoj verziji i Bullheada. najbolji i najjeftini način za imati mehanički chrono (osim vinatge Poljota i Sea Gull pogonjenih satova...ali to je druga priča)
 
Pozdrav za sve. Hteo bih da se priključim malo ovoj temi jer, od skoro sam vlasnik sata Seiko automatic chronograpf 6139-6011
IMG_20161102_150401.jpg IMG_20161102_150401.jpg IMG_20161102_150416.jpg IMG_20161102_154915.jpg

Sat je prelep, mnogo je lepši uživo. Dugo sam tražio ovaj kalibar a da bude u dobrom stanju. Jedino što mi malo "bode oči", je dan koji neće u ovim prozorčiću da izađe ceo, nego izlazi delimično (kao što se vidi na zadnjoj slici). Ne znam da li sam ja nešto poremetio usled brzog biranja dana ili šta već?!? Čak mi i ne smeta što jedan dan izlazi na engleskom a drugi dan na arapskom :) Znam da je ovo možda sitnica ali, zanima me čisto da nije "nešto u kvaru". Ako bi neko znao odgovor na to, bio bih zahvalan. Inače, kao što rekoh, sat je perfektan. Hvala
 
Dan može biti delimično zaklonjen u trenutku kada mehanizam menja dan u nedelji (posle ponoći) ali ako tako stoji i u toku dana onda je to posao za časovničara.
 
Kolega ova poslednja slika gde je naziv dana na pola prozora bas bode oci,ali je sat blue varijanta prelep.
Kao sto rece skydrummer ovo je posao za casovnicara.
 
Naime, postoje mala sporenja ciji je mehanizam prvi mehanicki rucni hronograf, jer su u to vreme realizovani mehanizmi: Zenith/Movado El Primero kao i Heuer-ov Calibre 11.

Samo da pojasnimo, prvi mehanicki hronograf je nastao mnogo ranije, ali prvi automatski hronograph jeste nastao 1969. godine.
Inace Nenade pohvale za napisani tekst, evo tek sada sam ga procitao. Vrlo lepo prikazan Seiko Pulsation i cal 6139.


 
Samo da pojasnimo, prvi mehanicki hronograf je nastao mnogo ranije, ali prvi automatski hronograph jeste nastao 1969. godine.
Inace Nenade pohvale za napisani tekst, evo tek sada sam ga procitao. Vrlo lepo prikazan Seiko Pulsation i cal 6139.


Hvala puno prijatelju Milane!
Da, zaista, prvi automatski hronograf je nastao 1969 i usao u istoriju.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Postaju sve popularniji kako vrijeme odmiče ovo je slika dok čekam dijelove pa će kod mog čiče na rehab
0a6791f1fe2c0b521437ae24efb11eae.jpg


Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
 
Evo posle 12 godina od predstavljanja ovog sata, zeleo bih da iznesem neke utiske.
Mogu reci, iako nije stalno nosen, da je zadrzao svoju tacnost i odstupanje koje je i ranije bilo. Naglasio bih da sat do sada nije servisiran niti je kuciste polirano. Probao sam i varijantu kaisa, lepo stoji, ali sam se ipak vratio na njegovu narukvicu, prilicno je udobna. Gledajuci ostale satove koje imam, sat, iako je hronograf, nema glomazno i debelo kuciste, sasvim lepo stoji na ruci. Zao mi je sto Seiko nije uradio reizdanje ovog modela, mislim da bi bilo zainteresovanih kupaca.

20260210_073808X.jpg

20171023_092219.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg
 
Da je uradio reissue morao bi i nekakav mehanizam da ubaci da valja.

Ovako ubacuju kvarcne od plastike ili 8r mehanizam kome je baza 7s iz seiko petarde.

Jako su mnogo pali kao firma.

Veliki sam fan ovih seiko štopera i svakog savetujem da ih kupuje ali dobre originalne komade, ne krševe.

Gesendet von meinem SM-A556B mit Tapatalk
 
Da je uradio reissue morao bi i nekakav mehanizam da ubaci da valja.

Ovako ubacuju kvarcne od plastike ili 8r mehanizam kome je baza 7s iz seiko petarde.

Jako su mnogo pali kao firma.

Veliki sam fan ovih seiko štopera i svakog savetujem da ih kupuje ali dobre originalne komade, ne krševe.

Gesendet von meinem SM-A556B mit Tapatalk
Istina kolega. Svakako bi to "novo" reizdanje bilo zanimljivo, ali znajuci Seiko, model bi isao u LE sa cenama oko 4000eur.
 
Istina kolega. Svakako bi to "novo" reizdanje bilo zanimljivo, ali znajuci Seiko, model bi isao u LE sa cenama oko 4000eur.
Beskrajni LE a onda bi isti takav sat napravili u prospex varijanti sa kvarcnim mehanizmom za 800 evra i šupljine narukvicom.

U svoje vreme 6139 je bio veoma povoljan sat ni približno skup kao danas, zato kažem da ih uzimate svaki put kad se ukaže prilika jer zlata vrede.

Gesendet von meinem SM-A556B mit Tapatalk
 
Beskrajni LE a onda bi isti takav sat napravili u prospex varijanti sa kvarcnim mehanizmom za 800 evra i šupljine narukvicom.

U svoje vreme 6139 je bio veoma povoljan sat ni približno skup kao danas, zato kažem da ih uzimate svaki put kad se ukaže prilika jer zlata vrede.

Gesendet von meinem SM-A556B mit Tapatalk
Secam se kataloga s pocetka 70-tih godina gde je Seiko sa 6139 mehanizmom bio oko 150$ a obican Seiko automatik oko 60$.
Zvuci mozda neverovatno, ja sam ovaj primerak kupio za 50€, pre 13 godina, u ispravnom stanju i nista nisam menjao i servisirao do danas. Sada, naravno , za te pare se nigde ne moze naci.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 
Secam se kataloga s pocetka 70-tih godina gde je Seiko sa 6139 mehanizmom bio oko 150$ a obican Seiko automatik oko 60$.
Zvuci mozda neverovatno, ja sam ovaj primerak kupio za 50€, pre 13 godina, u ispravnom stanju i nista nisam menjao i servisirao do danas. Sada, naravno , za te pare se nigde ne moze naci.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Nemoj ni da ga diraš ako nije nikad servisiran onda neka ostane tako, uradi mu samo laki servis gde majstor povadi sve otpozadi šta može da se povadi samo ne skida kazaljke, onda opere to sve i vrati. Kostić meni tako radi mnoge 6139 i 6138 koji nisu nikad servisirani. Tako neće da razvali kazaljku koja je najveći problem tih satova. Kazaljka se razvali jer je zapekla i onda neće da resetuje kako treba jer kliza.

Ako je već nekad bio servisiran onda pažljivo se skidaju, ja imam majstora ukapne ulje stoji tako nekoliko dana da omekša i onda pažljivo skida kazaljku da je ne razvali. Tvoje au kazaljke malo jače, kasnije verzije nisu nitovane nego samo utopljene i zato su veoma slabe.

Gesendet von meinem SM-A556B mit Tapatalk
 
Back
Top