Citizen Promaster Eco-Drive AP0440-14F Diver's 200 m je proizveden 2000. godine. Kalibar 7878 Eco-Drive koji se nalazi u ovom satu može da radi i do 180 dana zahvaljujući svojoj sekundarnoj solarnoj ćeliji koja je rezerva snage. Četiri segmenta solarnih ćelija možemo da vidimo ispod ploče. Eco-Drive je ime serije satova koji se napajaju uglavnom na svetlost, a proizvodi ih Citizen Watch Co., Ltd.
Kompanija je 1995. godine predstavila Eco-drive liniju u Aziji, Južnoj Americi i Evropi. U SAD, prvi Eco-drive satovi su prodati 1996. Eco-Drive concept je predstavljen sa nekoliko glavnih tehničkih poboljšanja u odnosu na prethodne satove sa solarnim pogonom. Kombinacija ovih poboljšanja je prvi put dala priliku dizajnerima satova da urade solarni sat bez da na brojčanik stavljaju upadljive solarne ćelije.
Istorija - Eco-Drive concept
Tehnička osnova koja je omogućila koncept Eco-drive je bio kalibar 7878. To je bio prvi sat na solarni pogon kod koga je solarna ploča mogla biti sakrivena ispod brojčanika. Prethodni satovi na solarni pogon imali su solarne receptore direktno ugrađene na ploču. Ovo je sada bilo moguće jer je izumljena bezoblična silikonska solarna ćelija u satnom mehanizmu. Ovaj tanki sloj solarnih ćelija je jednostavno prevagnuo sredinom devedesetih, u odnosu na performance sličnih mehanizama iz dekade pre. Dokle je god material brojčanika bio dovoljno propustljiv za svetlost, dovoljno svetla bi prolazilo do ćelija i tako obezbeđivalo dovoljno energije. Ovo je otvorilo mogućnost da se kreira sat na solarni pogon koji u potpunosti liči na kvarcni sat. Pored toga, prvi Eco-drive satovi su koristili litijum-jonsku bateriju koja se punila, a koja se drugačije naziva sekundarna baterija. Eco-Drive 7878 kalibar je mogao da radi 180 dana na svoju sekundarnu bateriju, pa bi mu tek onda zatrebalo svetlo da bi se dopunio. Ovo je bio značajni porast mogućnosti skladištenja energije, kada sve to uporedimo sa solarno-napajanim prethodnicima.
Električni signali izazivaju tačno 32768 vibracija u sekundi, ili 2*15 Hz. Ovaj broj vibracija omogućava izuzetnu tačnost, veću nego kod mehaničkih satova, čak i najboljih hronometara.
Komercijalna istorija
Pored prva tri Eco-drive modela koja je Citizen predstavio 1995. godine, kompanija je proizvela desetine drugih Eco-drive modela tokom devedesetih. Među njima je bio i 6.05 mm (0.238 inča) tanak Eco-Drive Slim iz 1996. Prvi, realno nekomplikovani (sati, minuti, sekunde i datum) analogni Eco-drive satovi su evoluirali u kompleksnije analogne i analogno-digitalne mehanizme sa komplikacijama koje je Citizen primenjivao na Promaster Eco-Drive, flyback hronografe i satove za ronjenje. Početkom 21. veka prodaja ručnih satova je opala, zahvaljujući svakodnevnoj neprekidnoj upotrebi uređaja kao što je mobilni telefon, koji imaju u sebi ugrađen sat. Međutim, već posle par godina se prodaja poboljšala zahvaljujući razvitku Eco-drive linije ugrađivanja kontrole merenja vremena na daljinu 2002. godine.
Eco-Drive Koncept Modeli
Od 2009. godine Citizen takođe razvija Eco-Drive Koncept Modele kao demonstraciju tehnologije i marketinških projekata. Ovi Eco-Drive Koncept Modeli su prikazivani na izložbama i sajmovima a proizvođeni su u limitiranim serijama. Koncept model 2011. godine je bio SATELLITE WAVE sa mehanizmom koji ima sinhronizaciju vremena sa GPS satelitima. U 2012. godini, to je Eco-Drive RING Koncept Model. Ovaj sat ima solarne ćelije u obliku prstena koji okružuje brojčanik.
Prema podacima kompanije Citizen, 2011 godine 80% njihovih ručnih satova je bilo opremljeno Eco-drive mehanizmima. Kompanija vidi Eco-drive kao srce nove generacije satova. U 2012-oj, Citizen je predstavio preko 320 Eco-Drive modela satova različitih tipova, stilova i cenovnog opsega.
Eco-Drive tehnologija - Svetlo kao izvor energije
Većina Eco-drive satova je opremljeno specijalnom titanijumskom litijum-jonskom sekundarnom baterijom koju puni amorfna silikonska solarna ćelija koja se nalazi iza ploče. Titanijumsko-litijum-jonska kompozicija sprečava da se desi klasični krug punjenja i pražnjenja kao što je slučaj kod drugih dopunjivih baterija. Zavisno od modela, skroz napunjena sekundarna ćelija može da radi bez dodatnog punjenja između 30 dana do 3175 dana (8.7 godina), mada većina Eco-drive muških satova nudi šestomesečnu rezervu snage. Ako se predugo drži u mraku, neki modeli upadaju u stanje hibernacije, kada kazaljke prestaju da rade a unutrašnji kvarcni mehanizam i dalje otkucava. Čim se svetlo pojavi, kazaljke se postavljaju na tačnu poziciju i sat kompletno nastavlja da radi dalje.
Razlika u temperaturi kao izvor snage
Citizen Eco-Drive Thermo satovi predstavljeni 1999. godine koriste razliku u temperature izmedju ruke vlasnika i temperature u okolini kao izvor energije. Retki Eco-Drive Thermo satovi koriste Seebeck efekat da bi generisali termoelektricitetkoji napaja elektronski mehanizam i napaja sekundarnu ćeliju. Na suncu ili u tropskim uslovima temperature spoljne sredine može se približiti ili čak prebaciti temperature ruke koja nosi sat, uzrokujući da sat prestane da generiše termoelektricitet. U slučaju da se ne proizvodi energija, Eco-Drive Thermo će štedeti rezerve pomerajući kazaljku za sekunde na deset sekundi (šest puta u minutu), dok god se proizvodnja termoelektriciteta ne nastavi. Citizen je prestao da proizvodi Eco-Drive Thermo satove.
Hybrid Eco-Drive mehanizmi
Citizen je takođe proizveo automatski kvarcni sat, Citizen Promaster Eco-Duo Drive (predstavljen decembra 1998). Novina kod ovog sata je obostrana upotreba i mehaničke i solarne energije. Ovaj model je bio pokušaj da se uđe na luksuznije tržište (sa cenom od oko 1000$). Desilo se da nije privukao pažnju tržišta i ovo je bio još jedan put da je Citizen svoj jedinstveni mehanizam morao da povuče iz proizvodnje. Zbog baterije koja se neprekidno puni, ovi satovi su prijateljski orijentisani prema ljudskoj okolini jer je ne zagađuju.
Eco-drive i standardni Citizen kvarcni satovi se pakuju i prodaju u kutijama napravljenim uglavnom od recikliranih materijala.
Bookmarks sajtovi