Ne radi se o Eterni 852 S, več o Eterni 852 C.
Postoje dve verzije ovog kalibra. Verzija S ima mali sekundnik na poziciji 6, a tvoj sat dolazi sa centralnom sekundarom, što znači, da se radi o verziji 852 C..
Sudeći prema serijskom broju, sat dolazi iz druge polovine '40 godina (verovatno 1948), odnosno iz godine, kada je Eterna predstaviala svoj prvi sat sa automatskim kalibrom Eterna Matic.
Kalibar 852 je bio klasičan ručni navijač, izuzetno robustan i trajan a odlikovala ga je prilična rezerve snage za vreme iz kojeg dolazi (1941 godina) od 50 sati.
Model je sličan celoj seriji, koju je Eterna pravila sa ovim kalibrom u to vreme - klasičan Military stil. Ukratko, vrlo lepa uspomena na jedno od svetlijih razdoblja Eterne, kada je In House produkcija iznosila preko 500.000 komada na godišnjem nivou a danas je 100 puta manja.
Možda nije na odmet razmisliti o eventualnoj obnovi. Vredan je toga.
Zanima me ovaj detalj u vezi 852 S. Koliko sam shvatio, 852 S ima centralnu sekundaru, a 852 ima sekundnik na 6.
Slika iz kataloga skinuta s neta, u kojem piše 14 lignes cal 852 S “seconde au centre” (centralna sekundara):
Vidim da je Fratello pisao isto kao i ti pa sam im jutros ostavio komentar.
Nisam 100% siguran, zato I konentarišem, u slučaju da ti jesi. :-)
U svakom slučaju, vrlo lep sat i mehanizam! Koje je veličine? 37mm? 38mm? To je za te godine bio Jumbo!
Hvala na odgovoru Haifisch23.Kutija je celicna a vidim da je prsten pleksija pozlacen(Ili mozda i zlatan) pa imam nedoumicu dali je to originalno na njemu?
Ja sam se oslanjao na Eterna-Fanatic udruženje, koji su imali puno iskustava sa ova dva kalibra. Inače ovaj kalibar je uvek donosio pometnju a posebno, kada ga je označavao jedan od najvećih kupaca, Gubelin.
Ne smemo zaboraviti, da postoje verzije i 852U i 852SU. One bi morale, da se pojave u početku '50 godina ali znam, da su se našli i na ranijim verzijama.
Bookmarks sajtovi