Koliki bi bio vijek trajanja nekog prosječnog Quartz mehanizma uz normalno korištenje i održavanje?
Koliki bi bio vijek trajanja nekog prosječnog Quartz mehanizma uz normalno korištenje i održavanje?
Ako je iole kvalitetan, ja bih rekao bar 15 godina... Svi moji kvarcovi (uglavnom sam ih nosio dok sam bio klinac) su svoju (ne bas tako)plemenitu dusu ispustili nasilno. Nijedan nije docekao ni ''srednje'' godine... Imam jedan Tissot PR 100 koji je star najmanje 10 godina i sljaka bez greske... Verovatno nisam bio od prevelike pomoci, ali pojavice se vec neko da te bolje uputi.
Hadzi je doktor za kvarc
I keep thinking of some mechanic in rural Russia, mending his Raketa in sub-zero temperatures using nothing but a hairpin, a pocket-knife and the tyre-lever from a 1956 tractor.
Moja Festina se približava 15. godini bez ikakvih servisa, problema, uz većinsko nošenje kao jedinog sata i samo mijenjanje baterije, tako da prije pridruživanja ovom forumu (i sličnima) nisam imao apsolutno nikakvu rezervu prema kvarcu . Ali onda je došao onaj argument 'duše u satu' i 'sata s dušom'. I tom analogijom prodavanja (dijela) iste sa svakim satom koji prodam .
Eve me!
Dobar kvarc traje koliko i dobar mehanik. Metalni dijelovi(primarno voz,točkići) i rubini i miran si čitav život.
Ja imam(brat ga nosi kao 4. vlasnik) Seiko iz '91. sa plastičnim 7t32 i radi i danas normalno.
Nema servisa dok god sat normalno radi,a ako zatreba,servis i popravka su kao i kod mehanika.
Meni su nemjerljivo praktičniji od automatika,posebno sa EOL funkcijom jer se ne mora vlasnik brinuti koliko je prošlo od zadnjeg mijenjanja baterije.
Malo prakse iz vintage Swiss made Omega, IWC i sličnih, pokazuje da je servis svakako potreban posle 30+ godina. Malo čišćenja i podmazivanja kao i kod mehaničkih - i sve opet lepo šljaka. Jedini problem su delovi za popravku - za većinu in-house mehanizama su noćna mora za pronaći! A što reče kolega, većina pokvarenih se povarila umereno do veoma nasilnim putem.
Prodao sam jednu Omegu sa cal. 1332 za preko 100USD pokvarenu u izrazito lošem stanju - kućište oštećeno, cifer propao, ali mehanizam je bio, doduše sa crknutom elektronikom, u mehaničkom smislu totalno ispravan a čoveku falili delovi
Dva su primarna razloga za smrć - jedan je curenje baterija unutar sata, drugi je prodor vlage u sat. I jedno i drugo se kose sa privim postulatom elektrotehnike: svaki električni uređaj radi na beli dim - kada beli dim izađe napolje, uređaj više ne radi!
Poslednja ispravka: DrAgod (5.11.2014. u 15:59) Razlog: dopuna
Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!
Hehehe,kao kod auta!
Pročitao sam dosta postova starih kuka sa WUS-a(Eeb,matt,...) koji imaju prilično iskustva sa starim kvarc mašinama kao što su GP i Omega.
Svi se slažu da se ne dira ukoliko sat radi(jedan od razloga je i nenamjerno oštećivanje mehanizma pri servisu,posebno spojeva elektronike).
Slažem se i da ima izuzetaka zbog nepažljivog mijenjanja baterije,tj otvaranja sata. To je sigurno više izraženo kod starih modela, što zbog godina,što zbog same izrade kućišta. Danas je normalno da dress sat ima wr od 100m,a nekad je to bio diver. I baterije su danas mnogo manje sklone curenju nego prije 30-40 godina.
Tako,ja se držim tog pravila ne pipkanja u struju.
Još jedan od problema je podosta plastike u starim mehanizmima koja sa godinama postaje krta - imao sam prilike da vidim nekoliko Omeginih mehanizama gde je, i pored pažljivog rukovanja prilikom servisa, plastika pucala.
Dok radi - ne pipaj!
Being an engineer is a state of mind and therefore cannot be learned or forgotten!
Bookmarks sajtovi