3Likes
-
1
Post By stanis
-
1
Post By HADzI DALIBOR
-
1
Post By Nešoni
-
Mlađi član
- Reputacioni uticaj
- 11
Eh taj safir...
https://www.youtube.com/watch?v=trj3GyI2BQQ
Uvek, ali uvek, sam govorio kako nije dopustivo da neke gigantske firme imaju satove u rasponu od 350 do 500e, a ne stavljaju safirno staklo. Pogledajte video, pa ako je neko raspolozen, neka zapocne zdravu polemiku.
-
Član
- Reputacioni uticaj
- 14
Re: Eh taj safir...
Verovatno mislis na Seiko i Citizen...ja smatram da je hardlex idealno resenje za diver sat i da safir tu nema sta da trazi zbog krtosti, a i nije neka razlika u cvrstini/otpornosti na grebanje.Na Mosovoj skali cvrstoce, gde je mineralno kvarcno staklo rangirano sa srednjom ocenom 5 (najmeksa je kreda 1 ), hardlex je 7+ a safir je 9- tako i nije neka razlika osim kada je rec o sklonosti ka lomljenju gde je safir mnogo osetljiviji.
Po meni ronilacki sat treba da ispunjava zadate tehnicke kriterijume koji su bitniji od estetskih, znaci za ronioce hardlex je neprikosnoven.
Ovog kineza iz videa kao i vecinu njihovih "proizvoda" ne bih komentarisao.Osim toga postoje i neki surogati kod safirnih stakala proizvedenih u kini, spolja tanak sloj aluminijum oksida koji izigrava safir a iznutra jadac i staklo tanko ko flis papir!
-
Re: Eh taj safir...
Posedujem Seiko SPRA21 PADI i mislim da za tu cenu treba da ima ne samo safirno staklo, nego i potpisanu krunicu i 6R15 mehanizam, ali tu brend i ime igraju glavnu ulogu, tako da mi ništa ne možemo.
Ali i kvalitet samog safira nije isti kod satova u cenovnom rangu do 500€ i kod satova od recimo 5000€...
-
Re: Eh taj safir...
To ti je ko Alu felge na autu. Smanjuju neovjesenu masu... Pa roknes dva broja veću felgu i gumu pa ti krava na kravi...a kad roknes ponosno o rinzol 17 colnu niskoprofilnu pa ti rinzol pojede do pol kotača uz "njiiiiiiiiiiiiiii" da vidiš sreće.
Safir je ista priča. Lijepo ga je imat Al ono... Isti drek ko hardlex. Jedino se može izgrebati (bijo vidijo) a kad pukne pukne onako... Momački...
Btw sintetski safir od 30 mm debeo 4 mm košta oko 10 ak dolara u VPC
Poslednja ispravka: sin.er (30.6.2018. u 16:51)
-
Re: Eh taj safir...
Stanis,
Seiko Tune 1000m imaju safir, a 300m i MM 300 hardlex.
Jel to Darth i Emperor nisu pravi ronilački satovi?
Izdržaše pritisak od 3 i 4km dubine.
3-4mm safir stvarno nije lako polomiti.
-
Član
- Reputacioni uticaj
- 14
Re: Eh taj safir...
U pravu si, ne kazem ...
Mozda sam trebao reci da je hardlex bolje resenje za ronilacke "radne satove", moze i safir ali mora da bude deblji da bi zadrzao odgovarajucu cvrstinu.
Citao sam ranije neku seiko analizu u kojoj oni objasnjavaju da safir moze da se rasprne pri vecem pritisku ako je prilikom nosenja na suvom doslo ranije do nekog cukanja koje se kasnije odrazi na imploziju prilikom ronjenja.Ista analiza govori da kod hardlex-a to ne moze da se dogodi.
Evo nesto na tu temu sa watchuseek foruma:
Hi,
Seiko uses Hardlex on their tool watches but they tend to use sapphire in some others too. Their point is that the Hardlex crystal is much less likely prone to shattering in case of a small shock during a dive if you bang your wrist. The sapphire crystal usually shatters with a small "pop" if you bang it during a dive.
Interestingly, I have never scratched a Seiko Hardlex crystal in 5 years and dozens of Seikowatches (on my wrist 60% of the time). On the opposite I managed to chip a sapphire crystal from an Armida A1 45mm on a ceramic kitchen sink.
For your answer, almost all Seiko dive watches can have sapphire crystal installed if you wish to go that route.
-
Re: Eh taj safir...
Činjenice:
- Seiko na svojim skupljim satovima koristi safir. Na pristupačnim modelima hardlex
- Hardlex je Seikova inovacija u koji su oni uložili mnogo para (imaju posebnu fabriku / odeljenje koje se bavi pravljenjem / razvijanjem Hardlex stakla)
- Safir je otporniji na grebanje od hardlex-a
- hardlex ima bolju vidljivost diala pri jakom suncu i velikim dubinama. Tu prednost safir neutrališe AR premazom (unutrašnjim) i spoljnim (spoljni AR premaz je podložan grebanju.
- i safir i hardlex mogu biti različitog kvaliteta koji može značajno varirati i varira (koliko para toliko muzike)
Moj zaključak - Seiko bi mnogo više voleo da je safir njihov proizvod nego hardlex. Ali uložili su značajna sredstva u istraživanje, razvoj itd da bi sada hardlex pustili niz vodu i kupovali safir za sve svoje satove. Koriste svoj proizvod i eksplatišu koliko mogu.
Zbog svega nabrojanog, pod istim svim ostalim uslovima pre bih izabrao safir nego hardlex. Mada to ne znači da je hardlex za mene nepoželjna opcija.
Vaš status
- Ne možete postavljati teme
- Ne možete odgovarati na poruke
- Ne možete slati priloge uz poruke
- Ne možete prepravljati svoje poruke
-
Pravila foruma
Bookmarks sajtovi