Longines
Evo jos jedne retrorespektive velikog brenda i ikone u casovnicarstvu. Tekstove koje sam napisao cu kaciti iz delova posto je istorija ove kompanije jako velika i poceci datiraju jos od davne 1832 godine.
POCECI 19. VEK:
1832. Godine Auguste Agassiz ulazi u svet casovnicarstva stvarajuci poslovna partnerstva sa casovnicarskim radionicama i prodavnicama u Saint-Imier (po nekim podacima se to desilo 22. Februara) . Ubrzo zatim preuzima kompaniju i daje joj ime “Agassiz & compagnie”. Zanimljivo je da u to doba nije postojala kompanija kao sto ih danas zamisljamo, nije postojalo jedno sediste gde u kojem bi se radni proces obavljao. U to doba casovnicari su radili u svojim kucama na posebnim delovima i na kraju se sat sklapao,tako da su kucista dolazaila iz Zeneve i ostali delovi iz razlicitih gradova.
1850. Godine Agazisa na rukovodecem mestu zamenjuje (lose zdravstveno stanje Agassiza) njegov necak Ernest Francillon. Francillion nastavalja sa radom u kompaniji i i povecava napore pravljenja standardnih satova i tezi ka povecanju produktvnosti istih.
1863. Godine mada pod okriljem svoga ujaka menja naziv kompanije Ancienne Maison Auguste Agassiz, Ernest Francillon, successeur.
1866. Godine seli kompaniju na obale reke Suze u dolini Saint-Imier i otada naziv kompanija je “Longines”
Odmah je tezio da poboljsa proizvodne metode. U to doba na celu difuznog sistema prozvodnje su bili casovnicari “comptoir” ( Svajcarski naziv za casovnicarske radionice i distributere.). U to doba kompanija se bavila pre svega distribucijom satova koje su nezavisne zanatlije sastavljale, ne u centru same kompanije. Kompanija je kordinirala proizvodnju i bila odgovorna za stavljanje u promet. Francillion je bio svestan svih nedostataka ovakvog sistema i donosi dva zakljucka sa kojima zeli da reformise casovnicarsku industriju.
Prvi zakljucak : stvaranje geografske koncentracije rada.
Drugi zakljucak: koriscenje mehanickih proizvodnih metoda koji su se tih godina razvili.
Mehanicka proizvodnja satova je u drugoj polovini devetnaestog veka bila fundamentalana prekretnica, a sam Francillion je bio jedan od pionira tog pokreta. Da bi razvio masine neopohodne za proizvodnju satova, angazuje svog rodjaka inzinjera Jacques David, koji zajedno sa iskusnim casovnicarem Edouard Châtelain razvija i modifikuje mehanicke metode u proizvodnom procesu.
U 1867. Godine Francillon je bio u mogucnosti da predstavi prvi kalibar u potpunosti dizajniran u “Longines-u” – 20A. Ovaj trend se nastavio sve do kraja 19. veka i i prvoj trećini 20. veka, uprkos smrti osnivača Longines fabrike. U 1878, Longines proizvodi kalibar opremljen hronografom ,jednostavnim mehanizmom -20H. Ovaj pokret je bio prvi hronometriski uređaj proizvedeni od strane Longines. Tokom 20. veka brend masovno ulažu u ovu oblast.
1878. Godine odrzana je velika izlozba u Filadelfiji , i ta godina se smatra pocetkom procesa industrijalizacije Svajcarske casovnicarske industrije. Od te godine, uvodi se i obavezna provera kvaliteta satova , sto je donelo do velikog poboljsanja samih satova.Kao pecat ovoga doba sigurno ostaju i velika i cesta priznanja koje kompanija i sam Francillion dobijaju od renomiranih cinilaca u casovnicarskoj industriji.
POCETAK 20. VEKA:
Početkom 1900-ih, Longines je počeo da izrazava interesovanje za džentlmenske satove i pridružio se drugim švajcarskih renomiranim proizvodjacima . Najveci uticaj na to je imao Alfred Pfister koji se prikljucio 1896 godine. Pod njegovim uticajem dolazi do razvijanja razlicitih kalibara, i za razliku od 19 veka u kojem su satovi i kalibri bili veoma robusni, to se njegovim dolaskom menja. Raspon kalibara ide od 8 do 21 linije , takodje se proizvodi “slimmed-down” verzija. U to doba proizvedeni mehanizmi su se najcesce ali ne i obavezno koristili za dzepne satove, ali sve veci zamajac je postojao i kad rec o rucnim satovima.
1905. Godine sklopljen je prvi “Longines” rucni sat.
1910. Godine “Longines” se prvi put pojavljuje na nekom sportskom dogadjaju.
Od 1907. do 1912. godine dolazi i do porasta zaposlenih u kompaniji. Tako da 1912 godine fabrika broji 1200 zaposlenih , u selu koji broji 8000 dusa.
PRVI SVETSKI RAT:
Sa industrijske tačke gledišta, prva decenija 20. veka predstavlja period produženja, povecanja proizvodnje i razvoja novih modela satova. Ovom periodu je dosao kraj pocetkom Prvog svetskog rata. U ovakvim okolnostima dolazi do povecane potrebe za rucnim satovima (na bojistima se pokazlo da dzepni sat nije praktican). Tehnicka sluzba na cijem je celu Alfred Pfister je proucavala oble mehanizme koji ce biti pouzdani i koji ce se moci koristiti na rucnim satovima. Ovi kalibra, koji su razvijeni tokom rata i predstavljaju prve mehanizme kreirane od strane “Longinesa” za rucne satove. Zbog nedostatka radne snage zbog mobilizacije u Svajcarskoj, proizvodili su i kompase za Englesku i Ameriiku. Moze se reci i ako su 1916 godine napravili prvi home-made mehanizam za rucni sat , kompanija dozivljava stagnaciju , prvi put od svog osnivanja. Moze se reci da je ta stagnacija trajala do 1920. godine kada je proizvedena mehanizam sa rezervom od 8 dana.
PERIOD 1920 – 1930 :
1920 – 1930 ekonmski porilicno teske godine, ali u tehnickom smislu su poceci zlatnih godina kompanije. Broj zaposlenih u ovom periodu broji 22.000 ljudi.Takodje izbacuju mehanizam sa alarmom. Godine 1923, na primer, kada je francuski naucnik Zan Lecarme vodio naucne ekspedicije na Mont Blanc, poneo je sa sobom deset Longines hronometara. U ovom periodu dolazi i do razvoja aviacije, gde “Longines” zahvaljujuci svojim hronometrima nalazi svoje mesto. Bio je zvanicni snabdevac International Aeronautical Federation (IAF) od 1919. Godine, 1925 njihov sat je avionom stigao do Severnog pola, 1926 godine Longisov sat je stigao avionom do Irana, 1927 godine Charles Lindbergh je promosvisao sat i doprineo brendu kompaniji.
PERIOD 1930-1940
Svet u ovom periodu biva zahvacen Velikom depresijom ( pad Njujorske berze oktobra 1929 god.) , tako i cela Svajcarska casovnicarska industrija oseca uticaje ekonomske krize. Naravno to ne zaobilazi ni “Longines”. Kao konkurenti javljaju im se i americki satovi , kao i visoke americke carine. Po prvi put, kompanija beleži ozbiljan godišnji deficit, radno vreme je skraćeno, isplata dividendi je odloženo, radionice izvan fabrike su zatvorene...
1936. Godine situacija se popravlja, i ponovo “Longines” izlazi na trziste Amerike, kao reorganizovani ogranak pod nazivom Longines-Wittnauer Watch Co. Te godine kompanija posle par teskih godina ostvaruje mali profit.
DRUGI SVETSKI RAT:
Pocetkom rata situacija se opet pogorsava, smanjenje radne snage , nemogucnost transfera itd... Ipak u tom periodu “Longines” proizvodi par revolucionarnih resenja, konkretno proizvodi “on-board chronometer” poznatiji kao “siderograph”, koja daje vreme u Grinicu izražen u stepenima, minutima i frakcija lucnih minuta. Mnogi kalibri su dizajnirani između 1939 i 1945 (mada kreativni tempo pokazao sporije nego na početku decenije), dok istovremeno brend razvio nove procese u oblasti sportskog vremena. Ali jedna bitna novina je napravljen u "Longines" radionicama krajem rata: tehnička sluzba je istrazivala razvoj kalibra sa automatskim namotajima. Pod vođstvom Alfred Pfister, tehnicka sluzba je ostvarila ogromne napore u smislu istrazivanja i razvoja, s jedne strane, u cilju stvaranja mehanizma koji se sam navija - pocevsi sa posebnim mehanizmom Blank - a sa druge strane, u cilju stvaranja alatki neophodnih za njenu proizvodnju. Godine 1945, Longines je predstavio svoj prvi mehanizam na samostalno navijanje stvoren u svojim radionica: Kalibar 22A. Ovaj kruzni pokret dimenizija 21.5 mm u precniku je istovremeno napravljen sa pomocnom sekundarom, a bio je zasticen mnogim patentima.
NAPOMENA: ovo je prvi deo teksta posleratni period ce biti uskoro. Slike iz perioda drugog svetskog rata nisam stavljao posto mi se jedino svidjaju slike koje je okacio skydrummer, pa ako on nema nista protiv postavicu njegove
POSLERATNI PERIOD:
Posle završetka rata dolazi do povećanja potražnje satova. "Longines" to koristi, čak i izgrađuje nove zgrade za proizvodnju. Pedesetih godina prošlog veka posebnu pažnju daju u oblasti preciznosti. Longines u ovim godinama obraća posebnu pažnju sportskim hronometrima, i za to kompanija biva nagrađena posebno od 1978. godine, od kada se javlja na svim prestiznim sportskim događajima. Od pedesetih godina pa nadalje “Longines” ucestvuje u pručavanju nepoznatih teritorija na Zemlji. Učestvuju u Francuskim polarnim ekspedicijama. Kvalitet satova I hrongrafa koje nam je “Longines” predstavio privukla je i razne fizicare, geodete, geofizičare...
1952. Godine “Longines” proizvodi drugi automatski mehanizam, koji je predstavljen u nekoliko verzija, sa centralnom sekundarom ili kalendarom.
1956. Godine proizveden je mali mehanizam na automtsko navijanje, predviđen za ženske modele, kalibra 14.17. dimenzija 17mm x 14.20mm, koji je radio na frekvenciji do 19.800 vibracija po satu.
1957. Godine izbacen je “Flagship” model, kalibra 30L. Ovaj model predstavlja novi pristup markentingu i trendu koji se zadržao do danas.
1960. Godine "Longines" je razvio kalibar 340 i njegove varijante (341, 342, 343, 345), sa kojim su opremljeni vodeći satovi.
1963. Godine da bi se procenile različite opcije koje nudi nova tehnologija u industriji časovnicarstva, Longines dizajnira mehanizam 400 , elektro-mehanicki kalibara koji se napaja baterijom 1.35V.
1965. Godina - Opsežna istrazivanja elektronske i kvarcne tehnologija dovodi do unutrašnjeg razvoja elektricno kvarcnog mehanizma, kalibra 800, opremljen on-board hronometrom, uz elektro-magnetni motor kojim upravlja baterija, i tako otvara put ka nivou preciznosti koji je superioran u odnosu na mehanicke kalibre.
1967. Godine- Uvodjenje nove 11 ½-linije “self-winding” kalibra koji je rezultat tehnickog razvoja u poslednjih 20 godina, "Longines" dize u nove visine. 430 kalibar , proizveden u vise verzija, radi na frenkvenciji 36,000 vibracija po satu, sto omogucava da radi sa velikom preciznoscu. Istovremeno, napravljena je specijalna kolekcija koja je dizajnirana na osnovu ovog kalibra, pod nazivom “Ultra-Crono” i ima izuzetne tehnicke karakteristike. Ovaj mehanicki mehanizam je proizveden iz zelje da se suprotstave rastucoj konkurenciji elektronske i kvarcne tehnologije.
1969 Godine- Zapocinje se projekat ”Projet Sablier” I za cilj ima stvarnje kvarcnog sata pre 1970 godine. U tim namerama I uspevju proizvodnjom “Ultra-Quartz” , kalibra 6512.
1972 . Godine – “Longines” predstavlja rucni sat “Longines LCD” koji je razvio u saradnji sa Ebacuches SA and Texas Instruments Inc. Ekran ovog modela bio je od tecnih kristala.
1975. Godine –“Longines” predstavlja novi tehnicki pristup u izradi “ self- winding” mehanizma, kalibra 890 sa dve koaksijalne cevi u seriji, sto dovodi do poboljsanja prenosa energije, a time rad i tacnost sata.
1976. Godine – je predstavljen prvi kvarcni hronograf “Montreal” inspirisan Olimpiskim igrama u Montrealu.
1978. Godine- Longines uvodi satove opremljene kalibrom 950, elektronskim kvarcnim mehanizmom koji je napajan baterijom srebrnog oksida koja pokrece bipolarni "steper" motor. Ovaj mehanizam , je veliki napredak u odnosu na tradicionalnu casovnicarsku tehnologiju, i on je potpuno razvijen u okviru Longines fabrike.
1979. Godine proizvodti “ultra-slim” kvarcni sat, debljine 1.98 mm.
1982. Godine proslavlja se 150 godisnjica i u to ime predstavlja se elgantni sat “Agassiz”.
1986. Godine predstavljena kolekcija “Charlston” inspirisana dvadestim godinama proslog veka.
1987. Godine u cast sezdesetogodsnjice , Carles Lindbergha i njegovog preletanja Atlantika predstavljen je sat “The Hour Angle”
1993. Godine predstavljena “Grande Classique de Longeis collection”
1997. Godine predstavljena je DolceVite kolekcija i u cast stotrdesetogdisnjice, predsatvljena su tri mehanicka sata , medju kojima je jedan prikazivao 24 vremenske zone.
DolceVita
2001. Godine je proizveden 30 milioniti sat.
2003. Godine predstavljena je kolekcija “Longines evidenze”
2005. Godine predstavljena je kolekcija “The Longines Master Collection”.
2007.Godine predsatvljena je kolekcija “Longines Sport Collection”. Ova kolekcija predstavljena na sajmu u “Baselworld”.
LONGINES I SPORTSKI DOGADJAJI:
“Longines” ima dugu istoriju ucestvovanja na sportskim dogadjajima. Od 2007 godine je zvanicni partner i merilac vremena “Rolan Garosu”, isto tako na “Japan openu” i Kremlj kupu u Rusiji. Stefi Graf i Andre Agasi su ambasdori “Longines” satova. Longines je usko povezan i sa takmicenjima Formule 1. Longines j bi zvanicni merac vremena od 1982 do 1992 godine. Osim u ovim sportskim disciplinama javljaju se I sportovima kao sto su alpsko skijanje, gimnastici, streljicarstvo, konjicki sportovi i dr.
LONGINES U NOVOM MILENIJUMU:
“Longines” je kompanija koja ima veoma dugu i uspesnu tradiciju. U novi milenijum je usla stabilno i to u okviru “Swatch Group”. U danasanjim vremenima dolazi do povecanja traznje za mehanickim satovima, sto “Longines” spremno docekuje.”Longines” je glavni i odgovorani kad je rec o proizvodnji i izgradnji kalibara u okviru “Swatch Groupe. Ovo novo doba spremno docekuje narucivanjem ETA mehanizama.
Poslednja ispravka: Shmizla (14.3.2012. u 22:46)
Prikaz evolucije Longines logotipa od nastanka pa do danas.
Video prikaz:
Bookmarks sajtovi