Hvala na predstavljanju. Zanimljiv sat.
Izneću moje mišljenje, ako malo odužim unapred se izvinjavam.
Mehanzam nije "in-house", to je u ogromnoj meri modifikovan Unitas i izgled tako modifikovanog mehanizma znatno podseća na Longinesov mehanizam 19.70. Bravo za ideju i realizaciju. Nisam siguran da li je ovo tačno ali postoje slike na netu koje pokazuju da je časovničar izradio glavnu ploču, mostove, regulator, ručno je dekorisao (oborio ivice, polirao do visokog sjaja itd) sve delove mehanizma... Pretpostavljam da su mu od Unitasa trebale balansna opruga, glavna opruga, rubini, splet zupčanika ( gear train), zaprečni sklop, balansni točak.Postoje časovničarske kompanije koje to ne proizvode tako da nije čudo ako to po ovoj ceni ne proizvodi jedan čovek. Sve u svemu oko mehanizma ima posla preko glave.
Nekoliko fotografija u prilog rečenom:
Chronomania - la montre de Pascal Coyon ? volume 2 ? UP !
Pascal Coyon | SJX
Da je mehanizam zaista "in-house" cena od 4125 evra bila bi neverovatno povoljna. Na stranu to šta se sve za taj novac može kupiti kada su satovi u pitanju (pogledati cene satova nezavisnih časovničara).
Ovo nije sat za nekoga ko će reći pa unutra je Unitas. Postoje nezavisni časovničari koji proizvode satove sa sopstvenim mehanizmom (koji nije veća ili manja modifikacija tuđeg mehanizma) pri čemu neki od tih časovničara rade na mašinama koje su iz perioda pre elektrifikacije (Roger Smith). Naravno cena takvih satova je primerena količini znanja, broju potrebnih zanata i količini vremena koja je potrebna za takve satove i sl. Ovaj sat je nešto između. Nije ono što pravi Roger Smith ali nije ni sat sa klasičnim eboš mehanizmom.
Takođe na cenu utiče i broj proizvedenih komada. Ovde je to 60.
Bez ikakve namere da započinjem raspravu, ovo je više ideja za tiho razmišljanje, malo ko se bunio/buni na Panerai sa ništa više modifikovanim Unitasom a takođe paprenom cenom, mnogo većim obimom proizvodnje i velikim brojem zaposlenih radnika različitih specijalnosti.
Bookmarks sajtovi