Seiko 7006-8110
prvi deo
Tehničke karakteristike:
• Proizvođač: Seiko
• Godina proizvodnje:1974
• Mehanizam:7006A, automatik, 19 rubina, dvosmerno navijanje
• Funkcije: vreme, dan, datum
• Staklo: akrilno
• Materijal kućišta: nerđajući čelik
• Materijal kućišta: nerđajući čelik ( u mom slučaju kožni kaiš )
• Prečnik mehanizma: 27 mm
Mehanizam- konkretan model pokreće mehanizam oznake 7006A, automatik sa 19 rubina,( postoje varijante ovog mehanizma sa 17 i 21 rubinom) 21600 vibracija, rezerva snage iznosi 44 sata. Ne postoji mogućnost zaustavljanja sekundare niti mogućnost ručnog navijanja. Postoji prikaz dana i datuma. Datum se može brzo podesiti izvlačenjem krunice na prvi zub i okretanjem krunice na dole. Takva opcija ne postoji za podešavanje dana u nedelji. Inače mehanizam 7005 ( nema prikaz dana u nedelji ) i mehanizam 7006 proizvođeni su od 1969. do 1971. godine i predstavljaju začetak danas uveliko poznate i priznate serije 7xxx. Dovoljno je samo reći da su iz mehanizma 7005 i 7006 nastali mehanizmi 7019, 7025, zatima 7002, 7009, kao i hronografi 7015, 7016, 7017, 7018.
Par fotografija mehanizma 7006A
(fotografije su pozajmljene)
Brojčanik-je pravo malo remek delo. Takvo prelamanje boja je nešto što se ne viđa često na današnjim satovima. Da krenem od boje. Na brojčaniku se nalaze dve boje. Nije ih lako opisati ali rekao bih da su to boja bronze i braon boja. Naime kao što se vidi boje su nanešene naizmenično u horizontalnim linijama, boja bronze pa braon boja zatim opet boja bronze itd. Ono što je interesantno jeste da pomeranjem sata odnosno padanjem svetlosti pod različitim uglovima te boje „zamenjuju mesta“ tj linija koja je u jednom položaju sata bronzane boje, blagim pomeranjem sata prelazi u braon boju. Međutim to kao da Seiko dizajnerima nije bilo dovoljno pa su uradili sledeće. Krajevi linija ( i sa leve i sa desne strane ) su blago zatamnjeni u odnosu na svoju sredinu. Recimo bronzana linija je na levom i desnom kraju blago tamnija u odnosu na sredinu. Šta se time dobija ? Pod određenim uglom pomenute horizontalne linije se ne primete ili gotovo ne primete, jedino što se vidi jeste tamnija leva i desna strane brojčanika i po sredini vertikalna linija boje bronze.Onaj ko voli satove ne može ostati ravnodušan kada vidi celokupnu igru boja. Znam da ja nisam.
Dalje, što se tiče brojčanika , ispod markera na poziciji broja 12 stoji natpis Seiko a ispod njega natpis „automatic“ . Iznad markera na poziciji broja 6 stoji natpis „19 jewels“ . Na brojčaniku nije ispisana satna skala, nju zamenjuju markeri. Markeri su žute boje, masivni, u osnovi široki a pri vrhu uži, oborenih ivica ispolirani do visokog sjaja koji nije izbledeo ni posle nekoliko decenija. Ispod markera su male svetleće tačkice. Sa desne strane brojčanika na poziciji broja tri nalazi se uokviren i ispoliran prozor za datum. Dan i datum su ispisani crnom bojom na sivoj podlozi, jedino je nedelja ispisana crvenom bojom. Dani su ispisani jednojezično, na Engleskom. Kazaljke za sate i minute su u osnovi malo šire, prema vrhu se blago sužavaju. Oborenih su ivica i takođe ispolirane. Pri vrhu satne i minutne kazaljke nanet je svetleći premaz. S obzirom na namenu sata, količinu premaza i njegovu starost, osvetlenje u mraku, osim prvih par minuta, praktično i ne postoji.
Par fotografija brojčanika
http://
http://
http://
http://
http://
Bookmarks sajtovi