Прегледао сам теме на овом подфоруму и видим, нема теме ""Молнија".
Ваљало би нешто написати, па сам се потрудио да прикажем историјат фабрике. Разлог за приказ је тим више полтребан што фабрикао д 2009. године не производи сатове за цивилну употребу. Дакле, део је хоролошке историје.
Волео бих да неко настави приказ тако што ће обрадити и питање покретача "Молније".
Чељабински часовничарски завод "Молнија"
Чељабинск је родно место тенка Т-34, стварног победника Другог светског рата. Они кои су гледали филм „Бели тигар“, знају да на небу постоји Бог тенкова. Он вози златни Т-34 и када га упали на небу грми. Самим тим, Чељбинск је седиште легендарне совјетске тешке индустрије.
У рано пролеће 2013. година из Космоса је у намери да бомбардује престоницу Јужног Урала силом од 500 килотона ТНТ јурио метеорит брзином од 18. километара у секунди. Правовремено опажен, уништен је дејством ракетних јединица противваздушне одбране Русије, од које нема боље на свету. Људских жртава није било, оштећено је 3000 кућа, кров једне фабрике и школа. Повређено је десеторо деце. Наравно, јавност је обавештена да се метеор распао природним путем, тако да је прича о ракетирању метеорита обична измишљотина.
Руси грађане чељабинска сматрају тврдоглавим, упорним и веома тешким људима. Поводом чудног астрономског догађаја, препричавао се виц, који је почињао речима: Другови грађани метеорита су у јутро 15. фебрара с ужасом спазили како над њиховим главама огромном брзином јури у сусрет град Чељабинск...
Чељабински часовничарски завод је основан одлуком Совнаркома 1947. године, на основу визионарског залагања самог Стаљина који је још 1929. године уредио куповину комплетне часовничарске индустријске опреме од Dueber-Hampden Watch Company из САД. Први погон фабрике сместили су у просторије чељабинске градске библиотеке. Први часовничари су у Чељабинск стигли из града Златоуста (више од сто њх), с искуством часовничарства ратног доба, када је у Златоусту био смештен из оскве евакуисани 1. МЧЗ.
Први сатови су израђивани за потребе совјетске авијације, АВР-М. Потом су израђивани авијатичарски часовници АЧС-1, по швајцарској технологији Jaeger Le Coultre из 1939. године. Од тада, сви совјетски „мигови“ користе златоустске часовничке механизме.
Упоредо су се израђивали и часовници за грађанску употребу. Легендарни бренд „Молнија“ је синоним Чељабинског часовничарског завода. Много су се извозили, нарочито на Запад и продавали, чак и у Швајцарској. Половином седамдесетих година, почели су масовно да производе јубиларне часовнике.
Производили су се џепни, ручни, стони, авијациони часовници и таксиметри. Производња цивилних сатова је престала 2009. године, сатови се раде само за потребе авијације и морнарице.
Извори:
История ЧЧЗ (Челябинский часовой завод) | ussr-watch.com
Молния - Челябинский часовой завод, производство авиационных часов ачc-1
Bookmarks sajtovi