Гострест Точная Механическая Обработка ili jednostavno Gostrest Točmeh bio je Državni Zavod za Preciznu Obradu formiran od strane mladog Sovjetskog Saveza ubrzo nakon nacionalizacije industrijske infrastrukture 1918 g. Gostrest Točmeh imao je zadaću da nadzire proizvodnju nasušno potrebnih satova za državu. Za vrijeme Carske Rusije proizvodnja satova i mehanizama praktički nije ni postojala, radije su se uvozili švicarski i njemački satovi u dijelovima koji su se potom sklapali u pojedinim radionicama u Rusiji. Sklapanje su obavljali neovisni urari ovlašteni od Carskog suda kao što su Pavel Bure i Heinrich Moser s radionicama u Moskvi i Sankt Petersburgu. Njihovi satovi su imali fine porculanske brojčanike i kromirana kućišta za državne službenike kao i satove sa srebrenim ili zlatnim kućištima za aristokraciju. Nakon revolucije ove radionice bivaju konfiscirane od strane vlasti i njihovi vlasnici prestaju s radom. Pavel Bure se nakratko preselio u Rigu ali nije dugo zadržao neovisnost. Gostrest Točmeh 1920 g. preuzima bivše nezavisne radionice i koristeći zalihe i dijelove opskrbljuju vojsku i vlast satovima. U tom razdoblju rekli bismo kronične nestašice satova Gostrest Točmeh uvozi najrazličitije komponente satova dostupne na tržištu sklapanih naravno pod njihovim imenom.
Ovdje ćemo izdvojiti neke:
H. Moser & Cie švicarska manufaktura otvorila je svoju radnju 1826 g. u Sankt Petersburgu
Ispod je novinski članak iz 1913 g. u kojem između ostalog piše da službeni satovi nose tvorničku oznaku i potpis zajedno s adresama radionica.
Primjerak džepnog sata proizvedenog u Moserovoj radionici pod Gostrest Točmeh upravom iz 1930 g. Na brojčaniku piše: "Гострест Точмех по заказу НКПС" što prevedeno znači Gostrest Točmeh naručitelj Narodni Komesarijat željeznica.
Na mehanizmu se jasno vidi žig manufakture H. Moser & Cie
Cyma
Cyma je manufaktura osnovana 1862 u Švicarskoj i o njoj je već bilo govora na forumu. Ovaj sat promjera 32 mm sa Cyma mehanizmom karakterističan je po tome što je ako bi ga htjeli naviti krunicu bi prvo morali izvući na prvi zub a na drugom zubu bi namještali vrijeme. Ovaj kuriozitet je objašnjen na način da bi navijanje bilo lakše obaviti u rukavicama. Inače, sat je bio namijenjen vojsci.
Pogled na Cyma mehanizam s 15 rubisa
Bookmarks sajtovi