U poslednje vreme mi ovaj proizvođač sve više privlači pažnju. Kako generalno volim manje i nezavisne proizvođače satova, nije ni čudo da sam se zainteresovao za CW. Radi se o mladom proizvođaču satova, osnovanom 2004. godine. Za tako kratko vreme stekli su dosta dobru reputaciju. Sada uglavnom ugrađuju Sellita mehanizme u svoje satove. Ono po čemu se ističu, a šta fali mnogim malim proizvođačima, jeste originalnost u dizajnu satova. Uglavnom se svi fokusiraju na pilotske satove iz drugog svetskog rata i na Rolex Submariner, te ih može se reći u velikom delu iskopiraju. Tako da, po mom mišljenju, vlada veliki nedostatak sopstvenih ideja.
Christopher Ward takođe ima dosta omaž modela, ali u njihov dizajn unosi i veliki broj izmena i sebi sopstvenih detalja. Takav je slučaj i sa modelom koji ću predstaviti. Iako je inspirisan pilotskim satovima iz drugog svetskog rata, za dizajn C10 Aviator Mk I modela se može reći da je originalan.
C10 Aviator Mk I odlikuje dosta klasičan i umeren izgled, što uz detalje kao što su trouglasti marker na poziciji "12h" i dijamantska krunica velikih dimenzija, predstavlja zaista zanimljivu kombinaciju. Očigledno je da se radi o avijacijom inspirisanom satu, ali bez ikakvih problema može se nositi i uz elegantnije odevne varijante. Satni markeri, kao i kazaljke premazani su luminescentnim premazom i oivičeni metalnim okvirom. Kazaljke su definitivno inspirisane B-Uhren satovima, ali je primetno da je CW uneo i elemente sopstvenog stila. Detalj kojeg možda ne bi trebalo biti satu ovog tipa jeste prikaz datuma na poziciji "3h". Mada nije velikih dimenzija i ne narušava preglednost. Staklo je safirno, sa anti-reflektivnim premazom.
Kućište je izrađeno sa matiranom završnicom, što se meni lično zaista dopada. Dimenzije su umerene. Još jedan plus za ovog proizvođača, koji je odlučio da ne isprati u potpunosti savremene trendove predimenzionisanih satova. Da, određeni pilotski satovi iz perioda Drugog svetskog rata imali su kućišta velikih dimenzija. Ali i za to postoji razlog - često su nošeni preko pilotskih jakni i u takvim uslovima morali su biti izuzetno pregledni. Prečnik kućišta modela C10 Aviator Mk I iznosi 42 mm, dužina od luga do luga iznosi 50 mm, a visina kućišta 10 mm.
CW je ostao dosledan korenima i kod poleđine sata. Umesto nalickanog providnog poklopca, koji otkriva mehanizam, tu je klasičan metalni poklopac, sa zanimljivom gravurom. Britanski avion nalazi se u centru, a oko njega proteže se latinski natpis "mea anima est in caelum". U prevodu - moja duša je na nebu. Tu je i jedinstveni serijski broj za svaki sat.
Mehanizam u ovom modelu je Sellita SW200-1. Klon svima dobro poznatog ETA 2824-2 mehanizma. Uz jedan rubin više, sve ostale karakteristike su nepromenjene. Kvalitet bi takođe trebao biti na istom nivou, mada da bi se tako nešto moglo utvrditi sa sigurnošću, potrebno je da prođe nešto više vremena.
Cena CW C10 Aviator Mk I modela iznosi približno 450 eura. Može se reći da je konkurentna, te CW modeli generalno predstavljaju dobru kupovinu. Nažalost CW satovi su slabo zastupljeni na našem forumu, a i u okolini.
Za kraj pogledajte jednu stranu video recenziju ovog sata.
Bookmarks sajtovi