38Likes
-
17
Post By piksi
-
8
Post By skydrummer
-
6
Post By jagos
-
3
Post By Dukin
-
4
Post By piksi
-
Minerva, zaboravljeni as u starom i novom životu
Verujem da mnogo ljudi, muškarci naročito, polaže puno pažnje svom satu, meraču vremena, statusnom simbolu, elegantnom primerku nakita, ceni umetnost i majstorstvo kako bi se isti napravio, vrednuje priču i istoriju koja se krije iza kazaljki i kalibara omiljenih instrumenata uz koje su svakim otkucajem po malo stariji....
Siguran sam da se mnogi prepoznaju u ovih par reči, a takođe sam siguran da su malobrojni oni koji znaju priči koje sledi... sam sam je nedavno saznao.
Minerva je jedan od onih podcenjenih proizvođača satova, koji je dobio na značaju naročito nakon što su Panerai i Montblanc proizveli satove koji su bazirani na starim Minervinim hronografima. Godine 2007. Minervu je kupio Montblanc, a ova akvizicija mu je sasvim sigurno mnogo pomogla kako bi ze svrstao među ozbiljne igrače u horološkoj industriji. Ipak, 2007. godina je blizu našeg vremena a priča je interesantna i traje od mnogo ranijih vremena. Od svojih početaka, više od 150 godina neprekidno dolaze satovi ovog proizvođača. Premda na tržištu nije nikada marketinški bila previše prepoznatljiva, o satovima i mehanizmima Minerve uvek se među zaljubljenicima u satove govorilo sa poštovanjem.
Firmu su osnovala braća Chares i Hyppolite Robert godine 1858. pod nazivom "H. & C. Robert" u Villeretu, kanton Jura, Švajcarska, a nakon što je u njoj ostao samo Charles ona menja naziv u "C. Robert". U početku proizvodili su se džepni satovi koji su koristili mehanizme Fontainmelon (FHF). Charlesovi sinovi Charles i Georges preuzimaju kompaniju 1878. godine, da bi se rukovodstvu firme priključio i Yvan Robert, 1885. godine. Novo rukovodstvo preimenuje naziv firme u "Robert Frères Villeret" i uvodi novi logo "RFV". Firma učestvuje na izložbi u Antverpenu i na Svetskoj izložbi u Parizu 1889. godine. I na jednom i na drugom, osvojene su medalje za predstavljene satove.
Prvi satovi su registrovani pod imenima "Mercure", i "Minerva" 1887. da bi im se priključili "Ariana" i "Tropic", 1898. godine. "Robert Frères Villeret" počinju sa proizvodnjom svojih mehanizama 1895. godine. Prvi Minervin mehanizam bio je sa cilindričnim zaprečnim sklopom i proizveden je 1895. godine za džepni sat. Svaki naredni kalibar imenovan je brojevima, počevši od broja 1 pa na više. Savremeni mehanizmi proizvode se pod brojevima 15, 21, 22, 62, and 65.
1908. godine "Robert Frères Villeret" počinje sa proizvodnjom hronografa i štoperice. Od 1920. Uvode se ebauche mehanizmi. Kompanija se preimenuje u Minerva 1923. godine, a 1929. ime se menja u "Minerva SA, Villeret". Novi vlasnici firme , 5 godina nakon toga postaju Charles Haussener i Jacques Pelot. 1955. godine deonice Minerve prelaze u posed naslednika Jaques Pelota, Andrey Freya, a 1960. zet Charles Haussenera, Maurice Favre, ga nasleđuje. Frey i Fevre vode kompaniju sve do 1989. godine kada rukovođenje kompanije preuzima zajedno sa svojim ocem, Jean-Jacques Frey.
Na žalost, kvarcna kriza sedamdestih godina prošlog veka uzrokovala je kolaps tradicionalnog časovničarstva, što se naravno, odrazilo i na poslovanje Minerve. I ona, kao i mnoge druge švajcarske kompanije postaje sve manje značajna u horološkom svetu i skoro da dolazi na rub propasti.
Godine 2000. Porodica Frey prodaje kompaniju italijanskom investitoru, a generalni menadžer kompanije postaje Italijan Beppe Menaldo. G. Menaldo je imao dugogodišnje iskustvo u časovničarskoj industriji, radio je za Bregeuet i Blancpain i nastojao je da održi autentičnost Minervinim proizvodima i da ne naudi duhu marke. U svetu ljubitelja satova ova promena nije prihvaćena sa prevelikim oduševljenjem prvenstveno jer je novo rukovodstvo, zajedno sa uvođenjem novih proizvoda, značajno podiglo i cene satova, što očigledno tržište nije bilo spremno da prihvati.
Poslednja promena vlasničke strukture desila se oktobra 2007. godine kada je grupacija Richemont kupila Minervu. Od tada firma postaje poznata pod imenom Institut Minerva de Recherche en Haute Horlogerie, i posluje kao deo robne marke Montblanc. Poznati proizvođač luksuznih proizvoda naročito od kože, deceniju pre ove akvizicije ušao je u svet horologije. Ovom akvizicijom kupljena je tradicija od 150 godina, i mnoga znanja i iskustva koja je posedovala Minerva. Do dana današnjeg u Villeretu Montblanc proizvodi vrlo ograničen broj satova, oko 250 godišnje, ali to su satovi najviše klase i spadaju u sam vrh časovničarske industrije. 2010. godine predstavljen je jedinstveni Metamophosis sat. Ovaj časovnik karakterističan je po osobini da ima dva lica na istom displeju. Pritiskom na dugme sa strane na kućištu, funkcija klasičnog pokazivača vremena menja se u funkciju hronografa. Zvuči neverovatno da je ovo postignuto na mehaničkom časovniku, koji je jedan od perjanica kompanije.
2014. godine predstavljen je novi metarmophosis II sat koji ima takođe dualnu funkciju a kućište mu je izrađeno od 18 karatnog crvenog zlata.
Na početku teksta izneta je tvrdnja da Minerva nije tokom svoje istorije izgradila imidž koji bi adekvatno pratio njena dostignuća i vrednost u horološkom svetu. Nekoliko činjenica kojima se ovo može potkrepiti.
Firma ima veoma dugu tradiciju, 150 godina posluje kao nezavistan proizvođač satova. Tokom dugogodišnje istorije mnogi poznati proizvođači satova koristili su Minervine mehanizme. Naročito se isticala štoperica koja je merila stotinke sekunde, zahvaljujući kojoj je Minerva bila oficijelni merač vremena na Zimskim olimpijskim igrama 1936 godine u Garmisch-Partenkirchenu . Za vreme Drugog svetskog rata vojske na obe zaraćene strane koristile su hronografe koje je proizvodila Minerva.
Kao nezavistan proizvođač satova Minerva je proizvela sopstveni tourbillon .
Prelistavanje istorije ovog poznatog učesnika horološke istorije mi je predstavljalo veliko zadovoljstvo, i drago mi je što on postoji i dalje makar u nekom drugom, novom životu.
Izvor
Minerva - Watch Wiki: The Best Watches and Watch Brands
Montblanc nemačka pahuljica u švajcarskim Alpima
Minerva
Like Phoenix from the ashes - the rebirth of Minerva
Poslednja ispravka: piksi (26.9.2016. u 1:48)
-
Re: Minerva, zaboravljeni as u starom i novom životu
Odlican tekst Piksi.
Ovakvi i slicni tekstovi su ono sto pravi razliku izmedju pricaonice i informativnog foruma i to je jedan od bitnih sastojaka ovog foruma. Sve dok ima ovakvih tekstova sporedno je, ne i potpuno nebitno ali definitivno sporedno, koliko ima poruka dnevno, postavljenih fotografija i sl.
Hvala za vreme posveceno forumu.
-
-
Stariji član
- Reputacioni uticaj
- 14
Re: Minerva, zaboravljeni as u starom i novom životu
Piksi, odličan tekst. Zaista se ugodno osjećam kad pročitam neke ovakve tekstove i naučim nešto novo.
Skaj,
pogodio si suštinu sa komentarom, slažem se u potpunosti..
-
-
Re: Minerva, zaboravljeni as u starom i novom životu
Nekoliko fotografija mehanizama:
13 21
16 15
16 29
62 00
13 21
48
17 22
Vaš status
- Ne možete postavljati teme
- Ne možete odgovarati na poruke
- Ne možete slati priloge uz poruke
- Ne možete prepravljati svoje poruke
-
Pravila foruma
Bookmarks sajtovi