Hysek nije toliko poznato ime u širim krugovima ljubitelja satova, ali ima dosta razloga zašto bi se valjalo upoznati sa njim. Povod za naše pisanje o ovom brendu je izuzetno zanimljiv sat: HYSEK IO Skeleton Tourbillon. Pre nego vas upoznamo sa njim smatramo da je dobro ponešto reći o Hysek brendu jer se on ne nalazi u centru svetlosti pozornice, a sasvim sigurno zaslužuje da se o njemu malo više zna.
IME i OSNIVANJE
Jorg Hysek je Istočni Nemac čija je porodica šezdesetih pobegla u Švajcarsku. Tamo je mladi Jorg studirao mikro mehaniku na Tehničkom fakultetu u Bijenu, a zatim pohađao umetničku školu u Nemačkoj (Zapadnoj). Strast prema skulpturi odvela ga je 1973. godine na Londonsku akademiju umetnosti. Po povratku iz Londona započinje karijeru u dizajn odeljenju Roleksa. 1984. dobija Veliku nagradu Ženeve za sat dizajniran za Vacheron Constantin, a 1985. još jednu nagradu za dizajn džepnog sata Jean Lassale-a. Kako je njegova reputacija potvrđena počeo je sa radom za Breguet, Cartier, Ebel, Boucheron, Tag Heuer, Seiko... 1997. Osnovao je sopstvenu kompaniju Hysek. 2000. prodaje kompaniju Akramu Aljordu koji je trenutno i vlasnik i direktor.
BREND i MANUFAKTURA
Hysek manufaktura je smeštena u Lussy-sur-Morges (Lusi sur Morž), podalje od časovničarskih centara u Ženevi, La Chaux-de-Fonds-u (La Šo-de-Fond), Biel – u i Vallée de Joux (Vale de Žu). Od svog osnivanja 1997. godine, kompanija je tiho, ali relativno brzo postala „manufaktura“ u punom značenju tog pojma. Hysek potpuno samostalno razvija i proizvodi kućišta, mehanizme, brojčanike... Sedište kompanije se danas nalazi u Lussy-sur-Morges, dok su proizvodni kapaciteti smešteni u jednoj neupadljivoj i skromnoj zgradi u Bussigny (Bisinji), na periferiji Lausanne (Lozane).
Činjenica da je Hysek tako neupadljivo dosegao ovakav status u časovničarskoj industriji verovatno je posledica ličnosti samog vlasnika kompanije. Gospodin Akram Aljord je preuzeo kompaniju 2002. godine, a pre toga je imao značajno iskustvo u oblasti luksuznih proizvoda. Pre nego je kupio Hysek posedovao je manjinski paket akcija u Roger Dubuis. Odluku da Hysek postane manufaktura u punom smislu te reči doneo je 2007. godine.
„Brend je bio lepo primljen i naši proizvodi su prihvaćeni na tržištu“, kaže gospodin Aljord, „Međutim, osećali smo da moramo obezbediti sigurne zalihe komponenata da bismo zadržali kredibilitet među zahtevnim klijentima, poznavaocima i kolekcionarima. Stoga je za nas bilo ključno da izgradimo sopstvene proizvodne pogone koji nam pružaju autonomiju u razvoju i proizvodnji.
Svi Hysek-ovi mehanizmi se osmišljavaju i izrađuju „in-house“, a od 2012. godine kompanija je počela i sa internom proizvodnjom kućišta koja se uglavnom izrađuju od titanijuma i nerđajućeg čelika. Većina krupnijih delova poput mostova se proizvodi na vrlo modernoj i naprednoj sedmoosnoj CNC mašini, dok se za ostale komponente i završnu obradu koriste, takođe vrlo napredne petoosne mašine, automatski strugovi, „wire-erosion“ mašine...
Zahvaljujući tako impresivnim „in-house“ proizvodnim mogućnostima nije čudo što Hysekovi proizvodi dostižu standarde kvaliteta potrebne za dobijanje poznatog Ženevskog pečata (Poinçon de Genève). Međutim, iako kvalitetom ispunjava sve uslove Hysek svoje satove proizvodi i sklapa van teritorije Ženeve, te je ova oznaka izvrsnosti van domašaja. Kao ilustraciju kvaliteta i načina na koji brend pristupa proizvodnji, pomenućemo da se, na primer, dva dela koja čine brojčanik jednog od njihovih skeletona spajaju putem utora, frikcijom, za šta je potrebna izuzetna preciznost izrade i kvalitet komponenata. Mali broj kompanija poseduje ovakve mogućnosti „in-house“. Da bismo ovo dostignuće još malo osvetlili naglasićemo da bi neki eksterni proizvođač brojčanika ove elemente spojio lepljenjem.Hysek pored „finih (i veoma skupih) satova“ u ponudi ima i znatno dostupnije (ne i jeftine) modele zasnovane na Valjoux 7750 mehanizmu. Međutim, bilo da kupujete Hysek turbijon za bezmalo 100.000€ ili Abyss dajver za oko 5500€, dobijate istu posvećenost kvalitetu.
Kvalitet izrade i kvalitet materijala komponenata su ključni za postojanje sata koji ćemo ukratko predstaviti.
HYSEK IO Skeleton Tourbillon
Hysek IO Skeleton Tourbillon je jedan, naizgled vrlo jednostavan sat, međutim, kada malo razmislimo, shvatamo svu njegovu neobičnost. Ta neobičnost dolazi od spoja elemenata koji se retko viđaju u jednom satu: skeletizovani, delikatni mehanizam, turbijon, dijametar od čak 49mm, dijamantska prašina i – praznina. Zatočen iza slojeva safirnog stakla, mostić od zupčanika visi nad tom prazninom transcendirajući i sublimirajući puku utilitarnost i hladne matematičke odnose. Hysek je stvorio mehaničku poeziju, svojevrsni horološki lapurlartizam, gde je jedina svrha da se posmatrač neometano divi i uživa u hipnotičkom kretanju elemenata.
Kućište ovog fantastičnog sata je sačinjeno od roze zlata, vrlo je jednostavne forme kako ne bi odvlačilo pažnju sa bitnih stvari. Bitne stvari kod ovog sata jesu prozračni mehanizam čije se sve 183 komponente nalaze na delikatnom, vazdušastom mostu i praznina koja ga okružuje i ističe. Diskretni detalji u vidu 90 crnih dijamanata koji obrubljuju obod i četiri, za brend specifična, satna markera 1-5-7-11 su tu da daju nenametljivu dopunu.
U prethodnom pasusu smo pomenuli i dijamantsku prašinu. Ona u našu priču ulazi sa drugom (koja je zapravo prva) verzijom ovog sata. Ta druga verzija je u osnovi identična goreopisanoj, sa tom razlikom što se ovde u praznim prostorima oko mehanizma nalaze tri „rezervoara“ ispunjena uljem i crnom dijamantskom prašinom koja prilikom pokreta pluta u „slow motion-u“. Ovo ima samo „dekorativnu“ svrhu i jedina funkcija je da se usporeno plutanje dijamantske prašine posmatra kao „sneg“ u onim dečijim staklenim kuglama. Prema našem mišljenju, ova verzija je neuporedivo prizemnija i vulgarnije od one čiste i gotovo filozofske koju smo opisali.
Kada iz poetskih i filozofskih visina „siđemo“ na zemlju i pokušamo da nosimo sat, postaćemo svesni još jedne činjenice koja potvrđuje lapurlartističku prirodu Hysek IO Skeleton Tourbillon-a. Naime, ona „praznina“, koja tako ističe delikatni mehanizam i u umu posmatrača zaziva duboke refleksije, takođe ističe i malje na rukama pri čemu sva hipnotičnost i filozofska dubina bivaju raspršeni poput miraža.
Ipak, mi smo vrlo spremni da zažmurimo i zanemarimo ovu „manu“ jer je sat u ostalim aspektima pravo malo savršenstvo.
HYSEK IO Skeleton Tourbillon - karakteristike Oblik Okrugao Materijal Roze zlato Prečnik 49mm Debljina 12.5mm Poklopac Providan – Safirno staklo Vodootpornost 3ATM/30m Brojčanik Skeletonizovan sa obodom optočenim crnim dijamantima Kaiš Crni aligator MEHANIZAM Kalibar Hysek HW 12 Tip Ručno navijanje Rezerva snage 80h Funkcije
- Sati i minuti
- Turbijon
Svaka od verzija (sa dijamantskom prašinom i bez) biće proizvedena u po 8 primeraka. Prodavaće se po ceni od 111.050 $ za „filozofsku“ verziju i 133.485 $ za verziju sa dijamantskom prašinom.
IZVOR
IZVOR
Bookmarks sajtovi