Omega SA je švajcarski proizvođač satova vrhunskog kvaliteta sa sedištem u Biel-u, a koja danas pripada Swatch grupi. Omegu je osnovao 1848. godine 23-godišnji Louis Brandt, koji je tada sklapao precizne džepne satove od delova koje je nabavljao od lokalih zanatlija.
Nakon Louis-ove smrti kompaniju su nasledila njegova dva sina Louis-Paul i César Brandt 1879. godine. Usled neredovnih isporuka delova upitnog kvaliteta oni su napustili nezadovoljavajući sistem sklapanja satova u korist samostalne proizvodnje nad kojom su imali potpunu kontrolu. Zbog bolje ponude radne snage, sredstava komunikacije i energije u gradu Biel-u, kompanija se u januaru 1880. godine preselila u malu fabriku , a u decembru iste godine je otkupila celu zgradu. Dve godine kasnije kompanija se preselila u preuređenu tekstilnu fabriku u oblasti Gurzelen grada Biel, gde je i dan danas sedište kompaije.
Louis-Paul i César Brant su umrli 1903. godine ostavljajući jednu od najvećih švajcarskih kompanija koja proizvodi satove, u nasledstvo četvoro mladih ljudi, od kojih je najstariji Paul-Emile Brandt imao samo 24 godine. On je imao veliki uticaj na opšti napredak Omege.
Ekonomska kriza koja je došla zajedno sa Prvim svetskim ratom ga je navela ka saradnji sa Tissot-om od 1925. godine. Omega i Tissot su se ujedinili u SSIH grupu 1930. godine. Zbog krize koja ju je zahvatila od 1975. do 1980. godine, banke su preuzele SSIH grupu 1981. godine. Tokom tog perioda Seiko je pokazao interesovanje za preuzimanje Omege, ali se ništa po tom pitanju nije desilo. Godine 1983. su se ujedinila dva velika giganta u proizvodnji satova stvaranjem holdinga ASUAG-SSIH. Zatim je holding prešao u privatno vlasništvo Nicolas Hayek-a, a od 1998. godine Omega je u sastavu Swatch grupe.
Omega je u saradnji sa James Bond filmovima od 1995. godine.
Omega Speedmaster Professional Chronograph je bio prvi sat koji je nošen na Mesec. Za ovaj sat se govori da je nestao. Buzz Aldrin ga je nosio na svom putu u svemir, i on u svojoj knjizi koju je kasnije napisao navodi da su mu taj sat i neke druge stvari nakon tog puta nestale. Pedeset godina nakon tog puta na Mesec, 2007. godine, Omega je ponovo lansirala model sata Speedmaster Professional Chronograph Moonwatch koji je imao slične crte kao i prvi ručni sat Omega Speedmaster predstavljen 1957. godine.
NASA je takođe koristila ovaj model sata, Omega Speedmaster Professional Chronograph, u svim narednim NASA misijama su korišćeni ovi satovi sa ručnim navijanjem. NASA je započela odabir hronograf satova u ranim šezdesetim godinama, a automatski hronograf satovi su bili dostupni tek nakon 1969. godine.
Zvaničan web sajt: http://www.omega.ch/
Bookmarks sajtovi