Dilema oko izbora Citizen sata

Suki

New member
Pozdrav svima! Novi sam na forumu, tj. pratio sam s vremena na vreme ovaj forum i citao tekstove, ali se nisam ukljuciovao u diskusiju do sada. Odlucio sam da kupim sat, ali sam u velikoj nedoumici koji model izabrati. U opticaju su dva Citizen modela, CA 4210-59E(A), ili Promaster sky JZ1060-50E. Znam da su satovi totalno drugaciji i da nisu ista kategorija, ali me zanima razlika u kvalitetu mehanizma, da li je mnogo kvalitetniji kod Promaster( ako uopste i jeste)? Ovo pitanje mi se mota po glavi, jer sam danas bio u prodavnici i probao oba sata, vise mi se svidja Aviator, ali sam video i model AW1360-55E, koji je dosta jeftiniji, a fakticki je isti kao i CA 4210, pa mi je proslo kroz glavu da su i mehanizmi po nekoj pretpostavci isti, tj da ako je mehanizam identican kao na AW1360, onda je i losiji od Promastera, jer danas u svim oblastima vazi "Koliko para, toliko i muzike". :D Treci sat koji mi se dopada je Seiko Monster,skx779 k3, ali on mi trenutno nije u planu, nadam se da cu jednoga dana uspeti da ga imam u svom posedu, ako bude mogao da se nabavi, posto je i sada problem doci do njega. Izvinjavam se na dugackom tekstu, pitanja su mozda glupa, ali prosto bih voleo da kupim sto kvalitetniji sat.
 
Dobrodošao Suki!

Kao što si i sam naveo, radi se o različitim kategorijama satova istog proizvođača i tu nije mišljen kvalitet samog mehanizma, nego više, šta ti mehanizmi odnosno satovi pružaju.
Promaster sky JZ1060-50E sa mehanizmom U200 sadrži hronograf, koji štopuje vreme do 1/100 sekunde, večiti kalendar do 31.12.2099, GMT odnosno prikaz lokalnog vremena za 30 gradova širom sveta.... Osim toga ima vodoopornost 20 ATM, Napunjen akumulator ima rezervu snage rada 8 meseci, diametar 47 mm bez krunice, što je zaista ogromno

CA 4210-59E sa mehanizmom B620 je klasičan eco drive hronograf, koji meri vreme do 1/20 sekunde, datum. Vodoodporan je 10 ATM, akumulator ima rezervu snage 9 meseci, diamater 45 mm

AW1360-55E sa eco drive mehanizmom J810 je klasičan sat sa funkcijom datum, akumulator ima rezervu snagu rada od 8 meseci, vodoodporan je 10 ATM, diameter 45 mm

Svi imaju deklarisano mesečno odstupanje +- 15 sekundi ali u praksi je to još manje.
Ako misliš, koji je od mehanizama u tehničkom smislu (izrada, materiali) bolji, odporniji, dugotrajniji....teško je reći i mislim, da nema neke razlike.
Svi su odlični satovi ali sa različitim funkcijama, pa zato i razlike u ceni.

Seiko black monster - odličan izbor. Možda bi ga trebao staviti u prvi plan:)
 
Promaster serija je inače drugačije složena od "običnih" eco drive Citizena. Jača otpornost, više specifičnih funkcija itd.

Ako nećeš koristiti kronograf, druge vremenske zone itd, obični sa tri kazaljke je sasvim dovoljan.

Monster je automatic, tu zahtjeva održavanje mehanizma, nošenje da se navija itd...

Ako nisi u satovima, možda će ti obični eco drive biti idealan. Nemaš brige oko njega, nema kašnjenja, puni se na suncu... Doslovno ga samo nosiš. Ja sam nakon više od 5 godina automatika, navijača itd. uzeo obični eco drive sa tri kazaljke i mogu reći da je sat odličan. Stavim ga na ruku i nije me briga.


acf385b6f1ffdffa8f9faacb1e8c978b.jpg
 
Hvala na dobrodoslici!

Detaljno sam izucio karakteristike i funkcije svakog od njih, alarm, vreme na vise razlicitih mesta, i slicne stvari mi nisu toliko bitne. Vecinu stvari ne bih puno koristio, ili ne bih uopste, jer sve imam na telefonu. Samo me je interesovalo da li postoji neka bitna razlika u kvalitetu mehanizama, jer je razika izmedju ova dva modela nekih osam, devet hiljada. Vise mi se dopada Aviator, i od svih karakteristika i funkcija jedino sam obratio paznju na vodootpornost, ne zato sto sam neki vrstan ronilac :D, nego sto mi to stvara predrasudu o nekoj, laicki da kazem, cvrstini.

Nasao sam negde na netu da su oznake, B620, J810, oznake za baterije, mada bih pre rekao da oznacavaju mehanizme...

Voleo bih malo veci sat, a vidim da je Monster za nijansu manji. Nisam ga uzivo video, nije mi bio na ruci, pa sve pricam napamet. Automatik me privlaci, jer i ja imam osecaj, kao dosta ljudi na forumu, da nije samo pokazivac vremena... :D

Bas sam naveo u prethodnom odgovoru da mi od svih funkcija i karakteristika, jedino vodootpornost "upada u oci", i da ta cvrstina govori da je Promaster kvalitetnije odradjen. Drugo nista ne bih koristio, cak i pokazivac doba dana i hronograf necu koristiti, to je samo estetski deo, vizuelno mi se svidjaju satovi koji imaju jos te dodatke, na nacin kako je to odradjeno kod Aviatora. Samo me je zanimalo da li je kvalitetniji mehanizam kod Pomastera, ili je cena visa zbog tih, po meni, i za mene, nebitnih stvari koje necu koristiti.

Znam da je automatik dosta slozeniji, i za upotrebu, i za odrzavanje, ali imam utisak da su oni malo vise od ovicnog sata. :D
 
Last edited by a moderator:
Kolega, kao sto ti je sinn rekao, promaster serija je kvalitetnije zatvorena I zasticena zbog vodootpornosti. Te oznake nisu za baterije vec za Citizen calibre koji se ugradjuju u satove. Stigla je nova kolekcija u Bomaru, novi model iz promaster ronilacke serije na celicnoj narukvici pa mozes pogledati. Plavi cifer, eco drive I 20atm vodootpornost. A imas I automatika pozamasnog ali 10atm je vodootpornost sto je sasvim ok da se bezbrizno brckas u jezerima, morima I okeanima :-)
 
Ha, pretece me kolega :). Ja sinoc naleteo kad su skidali foliju sa novih citizena.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Eee, ne znam koji mi je lepsi. Dal automatik dal eco drive. Ovaj eco drive mi deluje masivnije I narukvica mi je bolja sta znam 🤔
 
Na karaburmi su imali samo plavi automatik 8389. Dobar je, nema greske. Narukvica mi se ne svidja i sto pise 60 na ciferu. Inace, cifer nije ravan, markeri su blago izdignuti. I broj 60.

Vidim da je sad bn0191 stigao u deltu, mozda skoknem da pogledam danas ili u nedelju. Taj mi je favorit. Eco drive, 200m, cistiji brojcanik. Plava boja.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Lep je I taj automatik I dobar svakako, sad to za 60 marker I tako neke finese to je vec stvar ukusa ali ovaj eco drive mislim da je bolji :-)
 
Eco Drive je ISO diver. Automatic sam ja imao i nije mi jasno kojom logikom su NY0040 išli zamijeniti sa 45 mm satom bez krunice na navoj. Ko da ideš mijenjati G-klasu sa ML-om....
 
slažem se
nisu se baš nešto s tim usrećili
trenutka nebi dvojio ako je ny0040 u pitanju.
Btw na njega već neko vrijeme bacam oko samo čekam da osvane negdje neki beat up pa da se igram sa dotjerivanjem :yes4:
 
Ako kupiš neki NY0040 koji ima dosta tragova korišćenja neće to biti baš tako povoljno iz nekoliko razloga. Gledajući cene u Srbiji u zavisnosti od stanja, cene se kreću otprilike oko 80-100 evra za primerke u baš lošem estetskom stanju (mislim da sam viđao i oglase gde je cena bila i malo veća). To su često satovi stari 5, 10 pa i više godina. To znači treba uraditi servis, promeniti dihtunge pa tek onda videti šta uraditi što se estetike tiče. Ako hoćeš polirati sat, zameniti izgrebano staklo, polirati narukvicu koja je usput rečeno od presavijenog lima ili ako hoćeš zameniti iznošeni gumeni kaiš sve to košta.
Ukoliko hoćeš modifikovati sat to nije tako jeftino (ne znam da li ima toliko raspoloživih delova za modifikovanje Citizena kao što je to slučaj sa SKX-om ).
Sve navedeno izađe mnogo skuplje nego da kupiš jedan lepo očuvan ili nov Citizen NY0040.
 
Last edited:
Slažem se i sve stoji ali ...stvar je točno u tome kako si opisao.
Kupio bih da polako i strpljivo preuređujem sat.Malo po malo.Pa makar trajalo i 5 godina.
Čisto ko neki hobi ,zanimacija.Nije mi bitno kolko bi bio u gubitku ili dobitku.
Volim satove zbog satova ne radi neke potencijalne dobiti.Mislim da smo vecina ovdje takvi.
Ako se sjecam bio je nedavno jedan na portalu satova za nekih 450 kn al jbg prekasno sam ga spazio.
 
Mislim da cu se, ipak, odluciti za sasvim drugi sat, ni jedan od gore navedenih. U pitanju je dobro poznati Nighthawk. Raspitao sam se u Sense da li imaju ovaj sat i Seiko skx779. Citizen imaju i dalje, sto me je prijatno iznenadilo, dok Seiko imaju,ali ne k3 model, tako da mislim da sam se definitivno odlucio za legendarni Nighthawk. Malo sam se dvoumio, jer je relativno stariji model u odnosu na gore navedene Citizene( mislim da mehanizam nije manje kvalitetan u odnosu na mladje konkurente, sem sto je kraca rezerva, a to mi nije bitno), ali mi se sat vizuelno svidja, a i procitao sam samo pozitivne komentare.
 
Slažem se i sve stoji ali ...stvar je točno u tome kako si opisao.
Kupio bih da polako i strpljivo preuređujem sat.Malo po malo.Pa makar trajalo i 5 godina.
Čisto ko neki hobi ,zanimacija.Nije mi bitno kolko bi bio u gubitku ili dobitku.
Volim satove zbog satova ne radi neke potencijalne dobiti.Mislim da smo vecina ovdje takvi.
Ako se sjecam bio je nedavno jedan na portalu satova za nekih 450 kn al jbg prekasno sam ga spazio.
Moj...

Problem je što nemaš AM dijelova. A original su nemogući za nabaviti.
 
Evo da se pohvalim, danas sam kupio sat, konacno. Ipak sam se odlucio za CA4210-59E. Krenuo sam sa namerom da kupim Nighthawk, ali kada sam stavio na ruku, nije mi se dopao( na slikama mi je delovao mnogo veci). Ovaj put sam gledao estetsku stranu, posto mi se vise dopao Aviator sa pancir narukvicom. Nadam se da je sto se tice kvaliteta na nivou Nighthawka, vreme ce pokazati. :D
 
Back
Top