Savet oko kupovine ruskog sata

I meni je taj treci najljepsi. Ali ja bih od tih satova sa 3133 mehanizmom jedino uzeo Strelu ili Okean. Ne kazem da su ovi losi sve je to isti kvalitet ali ja bih uzeo jedino pomenute modele.
 
Za taj sajt i gospodina Juliana kapmanna sve preporuke.:thumbup:

Darko je iskoristio malo moje reci koje sam ja jednom prilikom upotrebio, ali to je to.
Sam mehanizam je odlican. Sto se tice strele i okean-a, po meni su to najbolji i najzanimljiviji satovi sa pomenutin mehanizmom, iz razloga sto su to legendarni modeli sa dugom istorijom.

U svakom slucaju, ako si definitivno izbor sveo na te modele, i ja bih izabrao treci.

Cetvrti bih preskocio, posto je to u neku ruku falsifikovanje istorije.

I za kraj, umalo da zaboravim, dobro dosao na forum.
 
Ja sam se i vodio onim sto si ti meni rekao, pa prenosim znanje dalje, odnosno nakon malo citanja i istrazivanja mi je jasno o cemu si mi govorio. Nadam se da ne zamjeras:D
 
Iako se taj "pilot" najverovatnije sklapa u Rusiji, u Mak-ovoj fabrici (nekadasnji Poljot), to je modni brenda gdina Jurija Levenberga, koji bas i nije na nekom glasu. Ne mislim da su ti satovi ista losiji od odstalih Mak-ovih, samo ja imam neku vrstu averzije prema njima.

Imas na ovom sajtu dobru ponudu ruskih satova

Sturmanskie & Gagarin
 
Idem cesto za Nemacku i mogu ti reci da za profesionalnost gospodina Julianna Kapmanna sve najbolje.
Nisam neki veliki ljubitelj niti imam sat iz Rusije pa ti ne mogu nesto konkretno reci,osim da neces pogresiti koji god uzeo.
Ovaj treci po redu "Civil" je ubedljivo najlepsi.
POzdrav.
 
Ja sam kupio Strelu kod Julijana.sve najbolje.Dobices sat po ceni bez VAT .Obavezno da ti ga salje negde u EU ubice te carina bez obzira sta je na fakturi.Pisi mi n PM ako ti treba jos info.
 
Kao ljubitelj ruskih ( sovjetskih ) satova osećam potrebu da kažem koju mudru :D.
Čovek po imenu Juri Levenberg je pre svega trgovac ruskim satovima a napisao je i knjigu posvećenu SSSR satovima. Između ostalog ima i brend po imenu "PILOT" , koji po nazivu a pomalo i logu podseća na POLET ( tj. Poljot ) satove. U tim satovima često nisu ruski mehanizmi, šuška se da se satovi prave u Kini ( ovo poslednje ne mogu da potvrdim ). Takođe isti čovek ima sajt posvećen Strela satovima iako to nisu njegovi satovi i sa istorijom slavnih Strela nema doslovno ništa. Te Strele proizvodi Maktime kompanija ( a ne Juri Levenberg ) koja je kupila Poljotovu fabriku , tu posebno mislim na mašine za izradu mehanizama. Volmax kompanija je kupila brend Šturmanski. Maktajmove Strele prodaje između ostalog Juri Levenberg ( na svom sajtu http://www.strela-watch.de/ ) , zatim prodaje ih i Julian Kampmann na svom sajtu ( Search results for: 'strela' | Poljot 24 ) , verovatno ih još neko prodaje.
Koliko sam čitao Julian Kampmann ima bolju reputaciju kao prodavac od Juria Levenberga.
Juri Levenberg takođe ima svoj blog Pilot | Russische Sammleruhren | Juri Levenberg . Iako nema nikakve veze sa Molnijom njegov blog se upravo tako zove. Kada bi neko Juria Levenberga nazvao uzurpatorom sovjetske horologije i čovekom koji živi od tuđe slave ja ne bih znao da dam ni jedan argument u njegovu odbranu.
Iz nekih principa ne bih kupovao "Pilot" satove pri čemu ne tvrdim ni da su loši ni da su dobri. Jednostavno priča koja stoji iza njih mi se ne sviđa.
Kada već spomenuh Strela satove pored tih Maktajmovih Strela postoje i Volmax Šturmanski Strele za koje mehanizme proizvodi Maktajm. S obzirom da već potoje Strele ( Maktajmove ) i obzirom da je Volmax svoje Strele hteo da izdvoji, da ne kažem brendira, onda je pridodao naziv Šturmanski. To je pomalo apsurdno jer su Strele i Šturmanski satovi bili brendovi ili linije satova u okviru nekadašnjeg Poljota ali pošto je Volmax kupio pravo na ime Šturmanski odlučili su da na taj način zaštite svoje Strele . Dakle kada vidite novu Strelu to je Maktime Strela a kada vidite Šturmanski Strelu to je Volmax Strela. Inače Maktime Strele su jeftinije i manjeg prečnika ( dakle po pitanju veličine bliže su orginalnim SSSR Strelama ) od Volmax-ovih koje imaju i nešto dekorisaniji mehanizam.

Inače poslednji hronograf na kojem piše Komandirski , inspirisan je hronografima koji su 1980-tih pravljeni za tržište Italije. Nisam siguran šta je tu bilo Vostokovo osim loga i na zapadu prepoznatljivog imena i logoa Komandirski.Unutra je bio Poljotov 3133 meh, poljotove kazaljke itd.
vostok-style-komandirskie-chronographs-vostokchrono02.jpg

Colaja ako se slučajno pitaš ko je u ovom metežu "čist" ruski proizvođač satova. Odgovor je Vostok. Proizvođač koji potiče još iz SSSR vremena, još uvek na dosta svojih satova gaji SSSR dizajn, proizvođač koji u potpunosti ima zaokružen ciklus proizvodnje ( od rubina, opruga, mehanizama pa do kućišta ) i kako to dolikuje sovjetskim proizvođačima usko povezan sa armijom ( Vostok satove nosili SSSR vojnici mada nosili su ih i civili a takođe proizvodi razne tajmere itd za granate i slično, nije presudan ali interesantan podatak).
Ukoliko sat ne mora biti hrongraf ja ti preporučujem Amfibiju 1967. Takođe rekao bih da su mi veoma lepe Maktajmove Strele.
 
Last edited:
Na brojčaniku piše samo Strela, dakle proizvođač je Maktajm (Maktime ). Da je pisalo Šturmanski Strela onda bi proizvođač bio Volmax.
Napisao sam tekst o Strela satovima , koga interesuje ta tematika savetujem mu da pročita tekst.

PS- potpuno je normalno da se čovek izgubi u post sovjetskoj horologiji :D. Tu treba volje da se rasčivijaju neke stvari a čak i tada ima raznih nedoumica. Tako je to sa Rusima.
 
Last edited:
jedna pored druge

e3d1830d.jpg


602622d1326591802-why-size-matters-comparing-38mm-strela-vs-47mm-caspian-sea-monster-img_20110701_205543-2.jpg
 
Po meni je Strela(narocito Maktajm) nesto najpribliznije onom originalnom modelu koji svi mi volimo, tako da ne bih imao nikakvu dilemu da li da je uzmem.
Protiv Jurija takodje nemam nista, cak mi je i to dovoljno blizu nekom origunalu, da ne bih imao problema sa njima.

Kad vec idem off, ista ova prica se desava kod Kineza sa 1963 modelom.
 
Last edited:
Jeste, samo sto to kao sto vidis nije Strela vec Poljot. :)
Taj model je radjen za izvoz i u njemu je 3017 mehanizam.
To je prakticno isto, ali opet i nije.:)

Sve to stvarno pise u onom Skydrummerovom tekstu.
 
Back
Top