Mnogo ste tema zapoceli, od aviacije do ronjenja na dah! I ako se pisalo puno o ovome, a vidim da su i moje recenice opet prisutne samo da pojasnim da se veoma razlikuju plivanja u bazenu, moru, kadi i pod tusem od sportskog ronjenja, Scuba Diving, slobodnog ronjenja, No Limit, itd, itd, itd...ajmo opet ovako,
Tus, bazen-hlor, sapun, sampon, nagriza gumice i tako dolazi do njihovog ostecenja, vremenom propadaju, trunu i postaju vodopropusne.
Bazen i ronjenje na bazenu to jest treninzi ili obuka nije sto su i zaroni u morima, ovde spominjete satove koji kostaju 500 pa navise evra, ne zaboravite da su to sportski satovi i da je sama fabrika pruzila karakteristike i obratila paznju da ce bas takav sat kupovati sportisti i sa njima roniti, plivati, znoiti se, igrati i ne znam sta jos raditi, primer vam je Suunto satovi, odlicni satovi za trening ali ne i za profesionalno ronjenje ako su deklarisani na dubinama do 35m, gde inace na zaronima ronioci idu na dubinama do 50 i preko 100 metara. Iz tog razloga proizvodjaci svoje proizvode daju na testiranja i tako dobiju sertifikate ISO standarda, a koriste ih svi, od Seika, Doxe, IWC-a, itd, itd...i veoma su ponosni kada su potpisani ISO standardima i kada navedu deklarisanu dubinu od 100, 150, 200, 500, 1000 zaista tako i misle. Da su satovi, kucista gumice, nevoji svuda iste svako bi sa ponosom svoje satove potpisivao sa WR 1000 jer ipak mislim da je nekako lepse na ciferu. Ronioci koji provode na jakim dubina i vremenski dugo na svojim satovima imaju Helijum ventile, o tome sam vec jednom pisao na svom izlaganju sata pa cu isti tekst iskoristiti i ovde,
Helijumski otpusni ventil (HEV) se koristi na pojedinim ronilačkim satovima. Pruža funkcionalnost za profesionalne ronioce koji rone jako duboko i vremenski dugo.
Kada su ronioci na velikim dubinama, obično provedu više sati pod pritiskom gnjuračkog zvona, udišući mešavinu gasova poput trimiksa ili sličnih, koji sadrže helium ili hidrogen. Kako su heliumovi atomi najmanji u prirodnim gasovima, ovi atomi su odgovarajući da prodru u sat i ponašaju se isto oko svih zupčanika i bilo kog druga dela sata. Ovo ne predstavlja problem sve dok su ronioci pod pritiskom, ali kada se dekompresija prekida tokom izronjavanja, stvara se razlika u pritisku između zatečenog gasa unutar sata. U zavisnosti od materijala samog sata i kristala, ovakav efekat može prouzrokovati oštećenje sata tako što bi kristal iskočio.
Isti princip je i sa ljudskim organizmom, ako se ne izvrsi dekompresija priliko izranjanja dolazi do posledica bas nalik satu koji je ronio sa vama.
Opet, ne bih mesao profesionalno ronjenje sa amaterskim ronjenjem ili jos gore ne bih mesao ni plivanje sa ronjenjem, pa ni zarone do 15m dubine, sve ima svoje tako i vodoopornost satova.
Kao i svaki casovnicar koji ima zamene za dihtung gumice podjednako ih imaju i proizvodjaci satova pa bili oni Casio, Festina, Fosil...koji ugradjuju u svoje satove i naravno da ih prave vodootpornim i oni to i jesu ali nije ista deklarisanost sata 50-100m kao deklarisanost IWC-a, Suunta ili Seiko Scuba sa njihovom istom deklaracijom.
I da zavrsim, sa svakim satom moze se plivati!
Eto Milance, ispametovah opet!
