"Svet Satova" limited edition sat

Vladan-Stevanovic

Administrator
Staff member
Pozdrav svima,

Odavno sam razmisljao o ovoj ideji, ali se u poslednjih nekoliko dana sve skockalo u glavi i odlucio sam da ipak pokrenem ovaj projekat.
Kada kazem projekat, mislim zapravo na dve ideje. Prva ce bityi predstavljena u ovoj, a druga u sledecoj temi, a drugu cemo obraditi u ovoj:

1. Dizajn brojcanika za limited edition sat Portala Svet Satova koji bi se ugradio u sat koji mi izaberemo.

Za ovu ideju mi je potreban predlog za sledece:
  • Proizvodjac (moji inicijalni predlozi su Seiko i Steinhart)
  • Model (npr. Seiko SKX007...)
  • Ideje za brojcanik, sta ispisati, gde ispisati, koje boje, itd...
  • Da li menjati pored brojcanika jos nesto (npr. kazaljke, bezel insert..)
  • Budzet za kompletan sat sa svim modifikacijama (moj predlog max 350 EUR, ali ako ima dovoljno zainteresovanih mozemo i u malo visu klasu)
Znam sta cete reci, previse ambiciozno, ali ako postoji dobra ideja i volja da se ona sprovede, mislim da je sve moguce. U najgorem slucaju cemo sprovesti makar jednu od ove dve ideje. ;)

Ono sto mi imamo kao tajni adut je vrhunski i uskoro nadaleko poznati dizajner Marko Petrovic, a to je slozicete se mozda i najbitnije za ralizaciju ovih ideja. Za koju godinu mozda cete sa ponosom reci: moj sat je "designed by Marko Petrovic" ;)

Mislim da sam dosta toga napisao, a ako sam nesto propustio dodacu u hodu. Krenimo sa diskusijom... :)
 
Last edited:
re: "Svet Satova" limited edition sat

Ideja je odlicna :thumbsup:

Mislim da je prvi predlog realniji, zbog finansija pre svega. Mada mi je druga ideja bolja i kompletnija, ali nazalost ne znam ko ima da odvoji tolike novce za bilo koji sat, bar vecina.

Podrzavam ideju skroz pa valjda ce se ostvariti:)

P.S Naravno i od mene ocekujte pomoc ukoliko nekako mogu da pomognem:)
 
re: "Svet Satova" limited edition sat

Imas li neku ideju, predog na sve sto sam naveo, i da li bi bio zainteresovan za kupovinu sata pod tackom 1?

Što se ideja tiče-polako...bolje je na tenane razmisliti.
Bio bih zainteresovan za kupovinu sata ALI (i tu sad dolazimo da problema vezano za ovu ideju) pod uslovom da mi se sat vizuelno dopadne.A napraviti sat koji se dopada svima je,kao što znamo,nemoguće.MOGU SAMO DA SE NADAM DA ĆU BITI U ONOM DELU POPULACIJE KOJEM ĆE SE SAT SVIDETI.Sa tehničke strane verujem da neće niko imati ozbiljne zamerke.
Ono što bi bilo potrebno pripremiti da bi se uopšte ozbiljnije pozabavili tematikom su -cene.Mislim na cene drugačijeg bazela,cene kazaljki,cene samog sata,cene rada onog ko te izmene vrši...
Jeftinija(praktičnija) varijanta je da se samo osmisli novi izgled cifera ali ona druga je interesantnija...
Ništa,pričamo,razmišljamo,pa da vidimo gde će to da nas dovede :)
 
Last edited:
re: "Svet Satova" limited edition sat

Kad sam već budan u ovo gluvo doba da i ja rečem koju.
Mislim da je prva ideja bliža realizaciji od druge. S tim u vezi par karakteristika koje po meni svaki sat treba da ima. Čitljivost. Bez suvišnih natpisa na brojčaniku, kvalitetno osvetljenje ( luminacija ) recimo na nivou Seika. Funkcije sati , minute , sekunde, datum, dan može i ne mora. Centralna sekundara ( može biti i recimo crvene boje da malo odudara ali to zavisi od celokupnog dizajna tako da se ne može uzeti zdravo za gotovo ). Vodotpornost ne manja od 100m. Dakle 100- 200m. Kućiše oko 42 mm tako da bude koliko toliko univerzalno. Čelična narukvica ( naravno pun čelik ). Razmak između ušica narukvice 20 ili 22 mm tako da se može staviti i lep kožni kaiš ko želi i kad želi. Potpisan krunica bi dala lep pečat. Providan poklopac može i ne mora, mada priznajem da je veoma zanimljiv detalj. Celokupan dizajn nešto kao SKX007, dakle i sportski i elegantno istovremeno.Toliko od mene.
 
Ovaj predlog bi mogao da prođe, s tim što bi Seiko varijanta bila veća avantura, jer čisto sumnjam da bi se Seiko corp. uhvatio u koštac sa "poduhvatom" pravljenja 10-ak "Svet satova" satova, bila bi to varijanta , kupiti kod Vitanova 10-ak SKX007 ili kojih već, možda i neke najjeftinije 5-ice, pa naručiti preko neta kazaljke, cifere i sl, pa kod lokalnog sajdžije sklapanje.

Steinhart već ima iskustva i mogao bi da odradi, pitanje je ima li neko ograničenje koji je min broj satova.
 
Last edited by a moderator:
re: "Svet Satova" limited edition sat

Trebalo bi malo razmotriti cijenu, jer bi mozda bilo simpaticno da prva varijanta bude neki jeftiniji sat pristupacan vecini clanova foruma (vjerujem da bi tada vecina izdvojila pare za sat bez obzira na to da li im se bas svidja ili ne), a i samim tim neka testna varijanta da vidimo kako to izgleda. Mislim da sam vidio na WUS-u da su oni bili dogovorili saradnju sa Vostokom, custom made varijanta koja je sa dostavom bila oko 90-tak eura.
Kada se to vec malo bolje uhoda onda ici na neku skuplju varijantu, a kao prvu varijantu bi predlozio neku budget varijantu sata. Doduse to je moje misljenje :D

A ideju sata podrzavam 110% ;)
 
Last edited by a moderator:
re: "Svet Satova" limited edition sat

Ima vise kompanijica koje se bave izradom satova po narudzbini, kao npr. http://www.121time.com/ pa bi valjalo i sa njima proveriti kalkulaciju, cisto da bismo imali jos neki orijentir, kada preciziramo sta bismo hteli.

Inace, ideja je odlicna. :)
 
re: "Svet Satova" limited edition sat

Pa da zapocnemo neki vrstu glasanja?

Neki polling neka neko napravi - tip sata, pa proizvodjac itd?
 
re: "Svet Satova" limited edition sat

Podržavam ideju, mada me muči maksima "tri Srbina, tri mišljenja"...sad tek pročitah sve postove.I mene muči gore navedeni citat, ali shvatam ovu priču kao uvodno iznošenje različitih mišljenja. Na kraju iz svega može izaći samo jedno: sat ne možemo dizajnirati svi skupa jer je to, naprosto, nemoguće. Biće odabran dizajn jednog autora...smatram da bi nagradni fond od recimo 2000 eura, (u našim uslovima, za međunarodni sigurno ne), bio dovoljno intrigantan za raspisivanje javnog konkursa za idejno-tehničko rešenje sata. To je jedini i pravi put da se dođe do najboljeg rešenja. Uz svest da bilo koje rešenje NE MOŽE zadovoljiti sve ukuse.

Ja sam već preduzeo neke korake da od gornjeg crteža dođem do svog unikatnog sata u kojem bi samo cifer bio moj a sve ostalo kupljeno i ovde sklopljeno.
 
re: "Svet Satova" limited edition sat

Cao Svima evo da se i ja ukljucim u diskusiju, obzirom da se ova ideja rodila prilikom naseg susreta (mene i Vladana)
ono sto u startu treba razgraniciti jeste koju od ove dve ideje treba odabrati. . . kako bi se potpuno posvetili istoj. .u suprotnom cemo se previse rasplinuti. . .
ono sto ja mogu reci jeste da isto treba odluciti da li cemo kao sto je Vladan napisao raditi limited edition sat sveta satova portala ili se kreira novi brand (srpski sat)
jer se u osnovi ove dve ideje jako razlikuju

-prva moze imati cak i logo sveta satova portala obzirom da se samo radi dizajn brojcanika tako da nema potrebe osmisljati sad neki naziv kada vec ima skoro sve ostale komponente od vec odabrane marke sata(Seiko i Steinhart)

-druga je vec malo ozbiljniji posao - u smislu da ipak ako se kreira srpski brend -mora se krenuti od osnove imena i logoa jer po mom misljenju treba saciniti osnovu za neku buducnost - nesto sto ce trajati i s vremenom biti lako prepoznatljivo
a tek onda krenuti sa vec dizajnom sata od kucista preko dizajna brojcanika i td. . .

ako mene pitate ja bih se odlucio za drugu varijantu ali bih u tom slucaju pravio kompromise zarad cene:
tacnije nama je uopste najbitnije da mehanizam bude svajcarski . .neka dobra ETA, e a sto se ostalih komponenti tice mislim da mozemo ustedeti a opet imati pristojan kvalitet ako se okrenemo aziji . .ipak polovina svajcarskih brendova se snabdeva komponentama sa tog podrucja a kvalitet ne zaostaje- naravno svi bismo voleli da to bude vrhunski kvalitet a da ne kosta puno a naravno to je nemoguce

eto za sada toliko od mene ja sam vec poceo da razmisljam u ovod drugom smeru i imam jako dobu ideju za naziv i logo. . . nadam se da cu uspeti pored velikog posla da u kratkom roku odradim draft i postavim ovde
 
Ja sam za jednostavniju varijantu, tj. da od funkcionalnosti ima datum, jer će tako biti jeftiniji i dostupniji. Pošto ne umem da mnogu uradim u Photoshopu, pokušaću da na internetu nađem nešto najpribližnije, pa ću postovati kasnije. Kao smernice bih mogao da navedem da bi sat trebalo napraviti tako da lepo izgleda i sa kožnim kaišem i sa metalnom narukvicom, pa da ih vlasnik može menjati po želji.
 
Last edited by a moderator:
re: "Svet Satova" limited edition sat

Ehhh, čitam vaše postove i razmišljam blago vama... Muški model sata kreiran po vašoj želji...
Da se ja pitam ja bih tu obavezno uključila dijamante, sedefast brojčanik... ehh, pa još limited edition... Salim se naravno. :D

Predlažem da tema ostane i dalje centralizovana, može se kasnije razdvojiti na dve ako bude zaživela.
Takođe mislim da je kreiranje ankete isto dobar predlog.
Što se tiče izrade kompletnog sata po sopstvenoj želji, Vladan se o tome već raspitivao, pa verujem da će dodatno tu temu i objasniti.

Pozz i iskreno vam zavidim! :blushing:
 
re: "Svet Satova" limited edition sat

Predlažem da tema ostane i dalje centralizovana, može se kasnije razdvojiti na dve ako bude zaživela.

Ja bih ipak insistirao na trenutnom razdvajanju gazdinih predloga u dve teme jer već sad ne znam u vezi kog predloga članovi postuju.
Polako se pravi haos a iz toga ne može ništa dobro da proistekne.Nemoguće je na jednom mestu razgovarati o dve različite ideje.
Na kraju,neko mora da sistematizuje izrečene ideje i da nam predoči ''pročišćene'' predloge oko kojih bi glasali.
 
re: "Svet Satova" limited edition sat

OK, mislim da ipak ima smisla da se razdvoje teme. Malo kasnije cu ih podeliti samo da zavrsim sa poslom. :(
 
Pozdravljam ideje, zaista su fenomenalne.

Dok se teme ne razdvoje, za 1. imam, ovako, u letu par ideja:
- da dizajn bude ili flieger ili "Marine Original" ili ono sto bi se meni najvise svidelo - "stari" ronilacki compressor sa unutrasnjim bezelom.
- da bude bez velikih oznaka na ciferu, mozda samo logo portala (ili cak na kazaljkama?)
- Moze se razmilsjiti i o Laco-u ili Aristo-u kao izvodjacima (uz vec pomenute Ickler/Archimede i Steinhart-a)?
 
Last edited by a moderator:
1. Podržavam ideju LE SvetSatova ručnog časovnika, uz ograničenje po pitanju cene. 300-350e je manje-više dobro odmereno (s tim da bih ja voleo i nesto niže). Možda i dve serije, jedna "žućkasta", jeftinija (ali isto limitirana) i jedna "Swiss made", sličnog dizajna.
Sto svedeniji dizajn, prečnik oko 42mm, da može na metal ili kožu i to je to. Kasnije cu postaviti neku fotku kao ilustraciju moga stanovišta.
 
Last edited by a moderator:
"stari" ronilacki compressor sa unutrasnjim bezelom. - da bude bez velikih oznaka na ciferu, mozda samo logo portala (ili cak na kazaljkama?) - Moze se razmilsjiti i o Laco-u ili Aristo-u kao izvodjacima (uz vec pomenute Ickler/Archimede i Steinhart-a)? Za 2. temu - ime bi moglo da bude npr. PaSSion (Portal Sveta Satova)...


1. Dobra ideja za retro dajver izgled. Ovako nesto?

hami2.jpg bucherer-1.jpg compressor.jpg
 
Last edited by a moderator:
Back
Top